6.Wewnątrzmaciczna wkładka hormonalna

 

Wewnątrzmaciczna wkładka hormonalna w przeciwieństwie do zwykłej zawiera progestagen zamiast metali.  Hormon znajduje się w zbiorniczku z którego przez kilkadziesiąt miesięcy jest powoli uwalniany do macicy. Zagęszcza śluz w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do jej jamy. Wywiera również miejscowe działanie na macicę, uniemożliwiając zagnieżdżenie się w niej komórce jajowej. U niektórych kobiet czasami powoduje brak jajeczkowania.
Spirala jest długotrwałą metodą antykoncepcji,  może pozostać w organizmie kobiety przez maksymalnie pięć lat Zostaje wymieniona na nowa bądź usunięta przez ginekologa, gdy jej działanie ustaje bądź kobieta z niej rezygnuje. Można ją wyjąć w dowolnym momencie. Po usunięciu kobieta szybko dochodzi do płodności.

Miesiączki po pewnym czasie staja się lżejsze,  krótsze i mniej bolesne, czasami krwawienie nie występuje czasami dochodzi do niewielkich krwawień w okresie między miesiączkowym. Metoda ta zapewnia w pewnej mierze ochronę przed zakażeniami w obrębie miednicy i rakiem błony śluzowej macicy.
Na początku możliwe są bóle głowy, tkliwość piersi lub nudności. Założenie wkładki może być trudne i może się wiązać z mniejszym lub większym bólem i krwawieniem.

Wkładka hormonalna polecana jest kobietom z obfitmi krwawieniami, u których występuje ryzyko stanów zapalnych,  i tych z zniekształcona macicą np. przez miesniaki. Zalecana jest kobietom przed menopauzą, u których występuje ryzyko nieprawidłowych rozrostów śluzówki macicy.

Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, szczególnie w pierwszych trzech latach. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od 1. Oznacza to, że na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż wynosi 1.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (2)
Skomentuj
2013-02-25 18:23
hubert pisze:
a co to? haczyk na ryby????
Zgłoś Odpowiedz
2013-01-22 11:52
daria pisze:
Ale dziwnie to wygląda
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA