Wewnątrzmaciczna wkładka hormonalna w przeciwieństwie do zwykłej zawiera progestagen zamiast metali. Hormon znajduje się w zbiorniczku z którego przez kilkadziesiąt miesięcy jest powoli uwalniany do macicy. Zagęszcza śluz w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do jej jamy. Wywiera również miejscowe działanie na macicę, uniemożliwiając zagnieżdżenie się w niej komórce jajowej. U niektórych kobiet czasami powoduje brak jajeczkowania.
Spirala jest długotrwałą metodą antykoncepcji, może pozostać w organizmie kobiety przez maksymalnie pięć lat Zostaje wymieniona na nowa bądź usunięta przez ginekologa, gdy jej działanie ustaje bądź kobieta z niej rezygnuje. Można ją wyjąć w dowolnym momencie. Po usunięciu kobieta szybko dochodzi do płodności.
Miesiączki po pewnym czasie staja się lżejsze, krótsze i mniej bolesne, czasami krwawienie nie występuje czasami dochodzi do niewielkich krwawień w okresie między miesiączkowym. Metoda ta zapewnia w pewnej mierze ochronę przed zakażeniami w obrębie miednicy i rakiem błony śluzowej macicy.
Na początku możliwe są bóle głowy, tkliwość piersi lub nudności. Założenie wkładki może być trudne i może się wiązać z mniejszym lub większym bólem i krwawieniem.
Wkładka hormonalna polecana jest kobietom z obfitmi krwawieniami, u których występuje ryzyko stanów zapalnych, i tych z zniekształcona macicą np. przez miesniaki. Zalecana jest kobietom przed menopauzą, u których występuje ryzyko nieprawidłowych rozrostów śluzówki macicy.
Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, szczególnie w pierwszych trzech latach. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od 1. Oznacza to, że na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż wynosi 1.