2.Prezerwatywa, kondom, gumka

 

Prezerwatywy to metoda mechaniczna. Polega na odcięciu drogi plemnikom do macicy. Jest to cienka osłonka z lateksu lub poliuretanu, którą nakłada się przed stosunkiem, na penisa, kiedy ten jest już, w stanie erekcji. Zaraz po wytrysku mężczyzna przytrzymując prezerwatywę na prąciu, wycofuje je ostrożnie z pochwy, tak aby sperma nie wydostała się.

Metoda ta nie jest niezawodna. Wiele par stosuje kondom w połączeniu z bardziej pewną antykoncepcją hormonalną czyli z pigułkami. Za plus uważa się to, ze chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niesłusznie jednak panuje opinia głosząca, ze chroni ona również przed wirusem HIV, bowiem jest on 450 razy mniejszy od plemnika, może przedostać się przez pory każdej prezerwatywy. Ryzyko zachorowania na śmiertelna chorobę jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności. NALEŻY współżyć z jednym stałym partnerem, o którym wiadomo, że nie jest nosicielem, używać prezerwatyw.

Prezerwatywy są raczej wytrzymałe. Aby ich jakość była jak najwyższa należy je odpowiednio przechowywać, transportować, zwracać uwagę na datę przydatności, bowiem podczas przechowywania w niewłaściwych warunkach( np. temperatura otoczenia) może dojść do niewidzialnych gołym okiem mikrouszkodzeń, które mogą spowodować pęknięcia. Negatywny wpływ na prezerwatywy mają też substancje oleiste np. krem do opalania, bezwodne środki nawilżające, wazelina. Jeśli zdarzy się, że prezerwatywa pęknie lub osunie się podczas stosunku, a nie stosujecie innej skutecznej metody antykoncepcyjnej, takiej jak np. tabletka antykoncepcyjna, radzimy udać się do ginekologa. Doradzi co dalej zrobić. Rozważyć zastosowanie awaryjnej metody antykoncepcyjnej

Skuteczność tej metody jest niezbyt wysoka. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 20. Oznacza to, że na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż wynosi 20.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (2)
Skomentuj
2013-01-25 22:28
krzyś pisze:
Ja też ich używam. Bezpieczeństwo i higiena przede wszystkim. Co jak co ale kondroma trzeba mieć :)
Zgłoś Odpowiedz
2013-01-25 14:47
Aga pisze:
Z chłopakiem najbardziej lubimy unimile. Mimo wszystko wyznaczam sobie jeszcze dni płodne i niepłodne testerem owulacyjnym na ślinę. Chcę być dobrze zabezpieczona
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA