1.Kto to jest ginekolog?

Kim jest ginekolog? Ginekolog jest lekarzem – specjalistą w dziedzinie zdrowia kobiecych narządów płciowych. Wizyty u ginekologa są nieodłączną częścią życia kobiety od okresu dojrzewania aż po czas przekwitania, a nawet dłużej. Obejmują one nie tylko leczenie chorób, ale także ich profilaktykę, czyli zapobieganie ich rozwojowi.

Budowa kobiecych narządów płciowych – bliskość ujścia cewki moczowej, pochwy i odbytu oraz panujące tam warunki ciepła i wilgoci niestety sprzyjają rozwojowi chorób powodowanych przez bakterie i grzyby. Jednym kobietom takie zakażenia zdarzają się częściej a innym rzadziej. Jednak niezależnie od ich występowania do ginekologa powinnyśmy chodzić raz na pół roku, a zacząć koniecznie po ukończeniu 16 roku życia lub rozpoczęciu współżycia.

Ginekolog w swojej codziennej pracy zajmuje się między innymi wykrywaniem i leczeniem zaburzeń cyklu miesiączkowego, niepłodności, zapaleń w obrębie pochwy a także opieką nad kobietami, które zaszły w ciążę. U tych ostatnich kontroluje przebieg rozwoju dziecka, które przez 9 miesięcy rośnie w macicy. A kiedy przychodzi czas, zjawia się w szpitalu, aby odebrać poród i pomóc nowemu człowiekowi przyjść na świat. Kobietom, które współżyją seksualnie ginekolog doradza najlepsze dla nich metody antykoncepcji – dlatego warto jest mieć jednego lekarza, który zna nasz organizm i będzie potrafił wybrać odpowiednie dla nas środki antykoncepcyjne. Ponadto, w ramach wczesnego wykrywania chorób, lekarz ginekolog wykonuje cytologię, czyli badanie, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu szyjki macicy, a także badanie palpacyjne (przy pomocy palców) piersi i narządów rodnych. Jeżeli podczas tych podstawowych badań coś go zaniepokoi, może skierować pacjentkę na badanie USG, które pokaże, czy w naszym ciele nie znajdują się np. guzy świadczące o rozwijającej się chorobie.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA