Cechy osobowości osoby chorej na anoreksję.

Osobę z anoreksją charakteryzuje skrajnie szczupłe wyniszczone ciało, zaostrzają się rysy twarzy, skóra jest sucha, pokryta jest owłosieniem typu meszek, tkanka tłuszczowa prawie całkiem zanika. Przede wszystkim osoby chore nie zdają sobie sprawy z choroby. Mimo wyniszczenia taka osoba nadal uważa, że jest zbyt „gruba”. W tej chorobie istnieje zaburzone postrzeganie obrazu własnego ciała - chorzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo są wyniszczeni, nie widzą swojej „chudości”.

U tych osób występuje brak apetytu i wręcz niepohamowany wstręt do jedzenia. Osoby z jadłowstrętem psychicznym obsesyjnie myślą o jedzeniu ze strachem przed przybraniem na wadze Chorzy wybierają jedzenie niskokaloryczne, drastycznie ograniczając spożywane ilości pokarmu. Starają się uzyskać jeszcze większe zmniejszenie masy ciała przez uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych, stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Po posiłku uznanym za zbyt obfity poczucie winy powoduje prowokowanie wymiotów.

Cechy osobowości osoby chorej na anoreksję.

U osób chorych na anoreksję występują charakterystyczne cechy osobowości: brak gotowości do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, odsuwanie się od innych, utrata przyjaciół. Perfekcjonizm - osoby chore są solidne, koncentrują się na nauce i pracy, cechuje je duża potrzeba sukcesu. Cechuje je także niepewność, lęk przed niepowodzeniami, nadmierny krytycyzm wobec siebie. Charakterystyczna jest niska samoocena i brak wiary w siebie. Stan depresji, niepokoju i społecznego wycofania często poprzedza pojawienie się choroby.

Inne objawy anoreksji..

Często spotykanymi objawami są bóle brzucha, wymioty, nietolerancja zimna, hipotermia (obniżona temperatura ciała) i zaparcia. Niektórzy chorzy nadużywają środków przeczyszczających - w takich przypadkach zaparcia występują na przemian z biegunką. Serce bije zbyt wolno (bradykardia).

U młodszych dziewcząt proces dojrzewania zostaje zatrzymany, następuje zmniejszenie objętości tkanki gruczołowej sutków, zwolnienie procesu wzrostu. U kobiet starszych następuje zatrzymanie miesiączki. Po ponadrocznym okresie trwania choroby pojawia się osteopenia, a następnie występują osteoporoza i złamania kości. Wraz z rozwojem choroby charakterystyczna jest coraz większa drażliwość, trudno jest spokojnie porozmawiać z osobą chorą na anoreksję.

Zauważalne są zmiany w badaniach laboratoryjnych: zaburzenia elektrolitowe, szczególnie hipokaliemia (obniżony poziom potasu K+) oraz podwyższenie aktywności aminotransferaz (ASPAT, ALAT) z powodu uszkodzenia wątroby. Charakterystyczny jest niski poziom glukozy, obniżone stężenie białka i hemoglobiny we krwi. Dochodzi też do zmian hormonalnych (hormony tarczycy, hormony płciowe).

Stronicowanie:
Lubię
9.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (2)
Skomentuj
2013-01-12 16:14
mała mi pisze:
Nie ma co trzeba uważać!
Zgłoś Odpowiedz
2012-07-04 16:21
asas pisze:
klawo
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA