Osoby szczególnie narażone na zakażenie wirusem HIV?

Do grupy, która jest najbardziej narażona na „złapanie” wirusa HIV nalezą osoby często zmieniające partnerów seksualnych. Uprawiając seks z osobą której się nie zna, nic się o niej nie wie jest bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy, że osoba zakażona, ale jeszcze nie chora na AIDS, czyli znajdująca się w fazie bezobjawowego „uśpienia” wirusa, wygląda zupełnie normalnie, dobrze się czuje, nie wzbudza podejrzeń. Najczęściej sama nie wie że jest zarażona, więc wizualne rozpoznanie przez nas osoby seropozytywnej jest niemożliwe.

Najbardziej narażoną grupą są mężczyźni o upodobaniach bi lub homoseksualnych oraz ci korzystający z usług prostytutek. Duże ryzyko występuje też przy częstych zmianach partnerów i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Osoby zmieniające często partnerów to takie, które robią to częściej niż raz w roku, nawet jeśli w tym czasie są wierne swoim partnerom, nie mają gwarancji czy się nie zarażą, bądź czy same nie zarażają, póki nie zrobią oboje testów.

Kolejną grupą bardzo narażona na zakażenie się wirusem HIV są osoby narkotyzujące się. I nie chodzi tu tylko o osoby mocno osadzone w nałogu. Bardzo często pod wpływem narkotyków młodzi przekraczają granice, otumanieni, nie myśląc logicznie zgadzają się na seks bez zabezpieczeń, na imprezie, pod wpływem chwili i nagłej rządzy. Taka przyjemność bardzo, ale to bardzo często w najlepszym wypadku skończy się nieplanowaną ciążą. W najgorszym wypadku zakażeniem się wirusem HIV lub inną groźną chorobą. Wiadomość taka to WYROK, który przekreśla i niszczy nasze dotychczasowe życie. Dziewczęta szanujcie siebie i własne ciało. Nikt za was tego nie zrobi. Jeśli Ty nie będziesz siebie szanować inni tez nie będą. Jeśli chcecie wzbudzić zainteresowanie, przypodobać się chłopcom róbcie  to subtelnie, zaskakując ich wiedzą, swoimi poglądami, zainteresowaniami, Kusząc wdziękami i zgadzając sie na szybki seks bez zobowiązań, nigdy nie zbudujecie trwałego i głębokiego związku. Nauczcie się być asertywną, mówcie NIE. Zabezpieczajcie się, używajcie prezerwatyw!!! Nie zgadzajcie się na seks bez prezerwatywy!!! Nie współżyjcie z nieznajomym, ani z osobami, które często zmieniają partnerki i mają problem z dochowaniem wierności.

Inną, najczęstszą formą zarażania się wśród narkomanów jest kontakt z krwią nosiciela poprzez wstrzykiwanie narkotyku dożylnie za pomocą tej samej zakażonej igły i strzykawki, których nie da się potem w żaden sposób zdezynfekować. Wystarczy tylko raz, żeby się zarazić.  Tylko sterylne, jednorazowe, nieużywane przez nikogo igły i strzykawki gwarantują bezpieczeństwo. Używanie wspólnego z innymi sprzętu grozi także zakażeniem się innymi chorobami, np HCV - wirus zapalenia wątroby typu C.

Kobiety zarażają się najczęstszej przez przypadkowy kontakt płciowy z narkomanami lub biseksualnymi mężczyznami.

Jeszcze kilka lat temu do zakażenia dochodziło w szpitalach u chorych na hemofilię( zaburzenia krzepnięcia krwi) otrzymujących leki wytwarzane z niesprawdzonej krwi. Obecnie leki te sa już badane i bezpieczne. 

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA