Profilaktyka i leczenie.

 

Profilaktyka, czyli zapobieganie zawsze jest najlepszą metoda ochrony przed różnymi chorobami. Przed wirusem HIV najskuteczniej obronimy się poprzez stosowanie się do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Zalecają oni przestrzeganie zasad bezpiecznego seksu, czyli:

-stałe związki z jednym partnerem seksualnym;

-używanie prezerwatyw przez cały czas trwania stosunku; 

-stosowanie grubszych prezerwatyw lateksowych z Nanoxynolu-9. Wirus HIV jest 450 razy mniejszy od plemnika i może przedostać się przez pory zwykłej prezerwatywy;

-unikanie stosunków oralnych, analnych i oralno-analnych; odbyt jest miejscem szczególnie wrażliwym, wyścielająca go błona śluzowa jest bardzo cienka i delikatna a zatem stosunek analny niesie ze sobą wysokie niebezpieczeństwo zarażenia się. 

-osoby narkotyzujące się bezwzględnie nie mogą używać tych samych igieł, strzykawek i nabierać narkotyku ze wspólnego naczynia. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż duże stężenie wirusa znajdujące się we krwi zarażonego, wymieszane z narkotykiem zostaje wstrzyknięte bezpośrednio do krwi zdrowej osoby, powodując momentalne zarażenie.

Ścisłe stosowanie tych zasadach powinno uchronić nas przed zarażeniem. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Rozmawiajcie na ten temat z bliskimi, z przyjaciółmi, z koleżankami, kolegami, a zwłaszcza z partnerem seksualnym.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA