Jak zrobić pracę techniką batik-u?

Co to jest batik

Batik jest bardzo wdzięczną ale i pracochłonną techniką. Stosuje się ją przede wszystkim na tkaninach, lecz również na papierze i drewnie. Ze względu na osobiste zainteresowanie tą techniką opiszę proces powstawania barwnych kompozycji na materiale.

Węzę pszczelą i parafinę mieszamy i roztapiamy. Roztopiony wosk nakładamy na płaszczyznę narzędziem zwanym pisakiem lub centingiem (czentingiem). Można też użyć pędzli z naturalnego włosia, stempli wykonanych z metalu, drewna.

Barwienie. zaczyna się zawsze od tonu najjaśniejszego. Jeżeli chcemy zostawić we wzorze naturalny kolor tkaniny, zabezpieczamy to miejsce woskiem. Następnie farbujemy materiał, np.: w żółtej kąpieli i suszymy. Na wyschniętą tkaninę nakładamy wosk w miejsca, które chcemy pozostawić w żółtej barwie przed następną kąpielą np.: w kolorze brązowym. W ten sposób dzięki długo trwającemu procesowi powstawania batikowych kompozycji dochodzimy do tonów najciemniejszych.

Co_to_jest_batik-Origami_3d_krok_po_kroku-jak_zrobic_swietego_mikolaja-gry_zabawy_wydarzenia_dla_dzieci-portal_dla_dzieci-ciekawostki-sztuka-2.jpg

nisc1112.wordpress.com

Podczas barwienie miejsca zawoskowane załamują się tworząc barwną siatkę (tzw. krakle), co daje piękny efekt przypadkowości. Przy farbowaniu musimy pamiętać o powstających barwach pochodnych ze zmieszania dwóch, trzech podstawowych, np.: żółta i niebieska da kolor zielony, żółta i czerwona – pomarańczowy, czerwona i niebieska – fioletowy. Końcowego efektu barw na tkaninie nie da się nigdy dokładnie przewidzieć ze względu na różnorodne zdolności pochłaniania barwnika przez rozmaite materiały oraz wpływ jednych barwników na drugie.Po „namalowaniu” całej kompozycji musimy ściągnąć wosk z obrazu. Robimy to prasując kilkukrotnie tkaninę, najlepiej przez szary papier.

Co_to_jest_batik-Origami_3d_krok_po_kroku-jak_zrobic_swietego_mikolaja-gry_zabawy_wydarzenia_dla_dzieci-portal_dla_dzieci-ciekawostki-sztuka-3.jpg

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA