Działanie nikotyny i papierosów na organizm człowieka

 

Nikotyna w małych dawkach działa pobudzająco, wprowadzając osobę ją zażywającą w dobry nastrój. Efekt ten jest związany z wydzielaniem dopaminy, które nikotyna stymuluje.

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem regulującym pobudzenie ludzkiego organizmu. Związana jest z „ośrodkiem nagrody” w mózgu. Wydziela się w chwilach szczęścia utrwalając jeszcze dobry nastrój.

Nikotyna sprawia, że wydzielanie dopaminy zwiększa się, a tym samym poprawia się nastrój osoby palącej papierosa. Dobre samopoczucie obecne po wypaleniu papierosa staje się powodem do wypalenia kolejnego. Nikotyna zwiększa także wydzielanie noradrenaliny, hormonu, który wydziela się w chwilach stresu.

Noradrenalina powoduje rozszerzanie naczyń wieńcowych w sercu i zwężanie naczyń obwodowych. Ciśnienie podnosi się, serce zaczyna bić szybciej osiągając nawet ponad 100 uderzeń na minutę. Małe dawki nikotyny (wdychane w czasie palenia papierosów) powodują pogłębienie się oddechu, ale dawka wielkości 0,06 do 0,1 grama może spowodować porażenie układu oddechowego oraz w konsekwencji śmierć.

Substancje smoliste, także obecne w papierosach, odkładają się w układzie oddechowym i mogą doprowadzić rozwoju nowotworów. Cyjanowodór to toksyczny gaz obecny w papierosach. Był używany przez hitlerowców w komorach gazowych.

Tlenek węgla i fenole to kolejne związki chemiczne, które upośledzają pracę układu oddechowego. Oprócz wymienionych wyżej substancji negatywny wpływ na organizm palacza wywierają także inne związki chemiczne oraz pierwiastki śladowe zawarte w papierosach: arsen, kadm, chrom, miedź, ołów, rtęć, nikiel, polon, cynk. Wypalenie jednego papierosa skraca życie o ok. 5 minut.

Palacze chorują najczęściej na nowotwory związane z układem oddechowym, ale także na nowotwory nerek oraz trzustki. Kolejną grupą chorób są choroby układu krążenia oraz układu pokarmowego (od zapalenia oskrzeli po wrzody żołądka). Palenie papierosów upośledza płodność zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Udowodniono, że palenie papierosów w czasie ciąży powoduje szereg problemów zdrowotnych u dziecka, takich jak skłonność do chorób układu oddechowego, w tym astmy.

Dym tytoniowy wpływa negatywnie na wygląd palacza. Skóra twarzy nabiera ziemistego odcienia, zęby i paznokcie żółkną, wokół ust powstają pionowe zmarszczki spowodowane przytrzymywaniem papierosa w ustach. Małe naczynka krwionośne na twarzy pękają powodując powstanie nieestetycznej siateczki czerwonych niteczek.

http://www.nikotyna.info.pl/node/3

http://www.pfm.pl/u235/navi/199750/back/181491
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikotyna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tyto%C5%84
http://nalogi.wieszjak.pl/nikotyna/203314,Niebezpieczne-dzialanie-nikotyny.html

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA