Cytologia chroni przed rakiem

Cytologia, a właściwie badanie cytologiczne wykonywane jest u kobiet przez lekarza ginekologa. Jest to badanie profilaktyczne, w którym można wykryć raka szyjki macicy nawet w bardzo wczesnym stadium rozwoju.

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna mieć wykonaną cytologię raz w roku podczas kontrolnej wizyty.

Cytologię powinno wykonywać się między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego. Podczas wykonywania podstawowych badań ginekolog za pomocą specjalnego przyrządu pobiera z szyjki macicy tzw. wymaz. Nie jest to bolesne, ale wiele kobiet odczuwa wtedy dyskomfort.

Komórki pobrane przez lekarza wysyłane są do labolatorium, gdzie oglądane są przez specjalistów pod mikroskopem. Sprawdzają oni czy poza prawidłowymi komórkami, z których zbudowana jest szyjka macicy, nie znajdują się tam inne komórki. Po takiej ocenie klasyfikuje się pacjentkę do odpowiedniej grupy I-IV. Grupa I oznacza, że w pobranym materiale nie było nieprawidłowych komórek. Grupa IV oznacza, że wykryto komórki z których rozwinął lub może rozwijać się rak. Regularne, coroczne wykonywanie cytologii jest bardzo ważne, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny.

Rak szyjki macicy często ma swoją przyczynę w zakażeniu wirusem HPV. Zakażeniu sprzyjają częste zmiany partnerów seksualnych, niemechaniczne metody antykoncepcji, czynniki genetyczne.

Kobiety z grupy ryzyka powinny szczególnie pamiętać o tym, aby cytologię wykonywać regularnie i zgłaszać się do lekarza ze wszystkimi niepokojącymi objawami.

A.D.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA