Wróżby dla chłopców w Noc Św Katarzyny.Zabawy i wróżby Andrzejkowe

Noc Świętej Katarzyny

Katarzynki to święto organizowane w wigilię świętej Katarzyny, w nocy z 24 na 25 listopada. Dawniej ten dzień był hucznie obchodzony przez chłopców. Za pomocą wróżb próbowali przewidzieć przyszłość miłosną. Chcieli dowiedzieć się jaka będzie ich żona, ile będą mieć dzieci itd...

Święto to było przeznaczone dla chłopców, dziewczęta obchodziły swoje kilka dni później tzw. Andrzejki. Wiele wróżb było podobnych. Wierzono, że te 2 dni w roku, są wyjątkowe i mają magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. 

A o to kilka z nich:

1.Wierzono, że jeśli chłopakowi w nocy przyśni się:

-biała kura- poślubi pannę

-czarna kura- poślubi wdowę

-kura z kurczakami- wdowę z dziećmi

-sowa- poślubi mądrą żonę

-gołąb- poślubi niezbyt bystrą żonę

-paw- poślubi modną, ale zarozumiałą żonę.

2.Żeby kawalerowi objawiła się we śnie  twarz przyszłej żony, musiał on włożyć pod poduszkę jakąś cześć damskiej bielizny, najlepiej używanej.

Katarzynki nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Tradycja matrymonialnego wróżenia przyjęła się w całej Europie, ale jako Andrzejki. Tego wieczoru kobiety i mężczyźni wróżą wspólnie i traktują to bardziej jako zabawę, formę miłego spędzenia czasu niż wyrocznię objawiającą przyszłość. 

Andrzejki zyskały popularność, ponieważ jest to ostatni dzień przed Adwentem. Oznacza koniec zabaw i imprez. Zaczyna się Post.

Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia Andrzejek. Historia Andrzejek. Zabawy, obrzędy, wróżby Andrzejkowe.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA