HBV-Wirusowe zapalenie wątroby typu B

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B tzw. żółtaczka wszczepienna lub hepatitis B jest chorobą bardzo niebezpieczna, zakaźną, łatwo przenosi się na inne osoby. Zaliczana jest do grupy najczęściej występujących z najpoważniejszą formą infekcji chorób wątroby na świecie. Spokrewniona jest ze zwykłą żółtaczką- WZW typu A. Wirus HBV uszkadza wątrobę, powoduje obumieranie jej komórek. W konsekwencji może wywołać powikłania prowadzące do marskości lub pierwotnego raka wątroby. Marskość kończy się w 1/3 przypadków śmiercią w przeciągu jednego roku. Jedynym ratunkiem jest transplantacja organu. Długa lista oczekujących, brak dawców i przeprowadzenie kosztownego przeszczepu stanowi duża barierę na drodze do wyzdrowienia. Nie ma lekarstwa zwalczającego wirusa, jedynym ratunkiem są szczepienia, niedopuszczające do infekcji. Nie ma też skutecznej terapii na wirusowe zapalenie wątroby. Choroba musi sama przejść.

Dwie trzecie osób zarażonych wirusem nie wie, że jest zakażona, ponieważ bardzo często choroba przebiega bezobjawowo w początkowym okresie.

Wyróżnia się 4 stadia choroby: ostre, przewlekłe zapalenie wątroby oraz marskość i rak wątroby. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby i podjęcie leczenia. Dzięki temu można zatrzymać proces namnażania się wirusa oraz uniknąć kolejnych groźnych dla życia etapów rozwoju choroby. 

Jak zdiagnozować WZW B?

Lekarze do zbadania zniszczenia wątroby lub ocenienia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby w przyszłości, stosują kilka testów. Badają stopień enzymów wątrobowych, stężenie wirusa, liczbę płytek krwi, mocz oraz biopsje wątroby.

W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby wykorzystuje się biopsje wątroby oraz badanie histopatologiczne wycinka wątroby oceniające stopień uszkodzenia wątroby oraz wykluczające inne przyczyny. W cięższych przypadkach ocenie podlega stężenie bilirubiny. 

 

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA