Nadgniłe produkty spożywcze - czy są szkodliwe?

Nadgniłe produkty

Zdarza się czasami, że na produktach spożywczych w naszej lodówce pojawia się biały lub zielonkawy nalot. Jest to pleśń, która rozwija się na nieświeżym jedzeniu. Niektórzy ludzie mają w zwyczaju odkrawać lub zeskrobywać obszar zajęty przez grzyby pleśniowe i zjadać pozostałą część produktu. Czym to grozi?

Istnieje wiele rodzajów grzybów pleśniowych. Wiele z nich produkuje szkodliwe substancje tzw. aflatoksyny. Substancji tych nie możemy zobaczyć gołym okiem ani wyczuć ich smaku czy zapachu. Dlatego wydaje nam się, że gdy odkroimy zielony już kawałek sera, to nic nam nie grozi. Nic bardziej mylnego. Zanim grzyby rozwiną się na tyle, abyśmy mogli je zobaczyć, są już na jedzeniu od jakiegoś czasu i produkują toksyczne związki. Substancje te rozprzestrzeniają się po wyglądającym zdrowo owocu, warzywie czy serze. Dlatego, mimo iż usuniemy pokryty nalotem fragment, spleśniałą żywność i tak powinniśmy wyrzucić do śmieci.

Udowodniono, że aflatoksyny są rakotwórcze. Dlatego oszczędzanie za wszelką cenę nadpsutej żywności na dłuższą metę w ogóle się nie opłaca, ponieważ możemy przypłacić to zdrowiem a nawet życiem. Poza tym spożywanie skażonych pleśnią produktów może prowadzić do chorób przewodu pokarmowego, powodować wymioty, biegunki a nawet porażenia układu nerwowego powodujące czasowe niedowłady kończyn. Nawet, jeżeli spożycie takiego produktu miało by wywołać tylko ból brzucha to i tak więcej wydamy na leki niż stracimy na wyrzuceniu jednego czy dwóch owoców.

Pamiętajmy więc, że nie tylko to, co widzimy nam szkodzi. Jeżeli widzisz choć odrobinę pleśni, wyrzuć jedzenie, bo ceną za jego spożycie może być Twoje zdrowie. Aby zapobiegać psuciu produktów spożywczych przechowuj je w odpowiednich warunkach i kupuj z głową. Pomoże Ci w tym zrobienie listy zakupów, bo jeżeli nie kupisz niczego „na zapas” to zjesz wszystko zanim zdąży się zepsuć!

 

Agata D.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (2 ocen)
Komentarze (2)
Skomentuj
2013-11-27 19:21
asas pisze:
eeeeeeeee, ja też nie ;/
Zgłoś Odpowiedz
2013-07-06 13:41
Kasia Marek pisze:
o kurcze nie wiedziałam!!!
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA