Czy picie herbaty nie szkodzi zdrowiu?

Herbata z dzbanuszka

Każdego roku na świecie produkuje się ponad 3 mld ton herbaty… Ale, czy jej spożywanie, aby na pewno jest zdrowe? Jest na ten temat wiele podzielonych zdań, wiele faktów i mitów. Na początku, trzeba podkreślić, że istnieje całe mnóstwo dostępnych w naszym kraju rodzajów herbat czarnych, białych, czerwonych, czy zielonych i w zależności od tego, ile której, filiżanek dziennie wypijamy, tak oddziałuje to na stan naszego zdrowia.

Tak, czy inaczej, pamiętać należy, że co za dużo, to niezdrowo. Powinniśmy ograniczyć się do spożycia maksymalnie dziesięciu szklanek dziennie, choć naukowcy utrzymują, iż herbata nie może zaszkodzić. Idąc tym tropem, skupmy się na jej zaletach… Przede wszystkim, jest dobra na żołądek i serce- chroni przed zawałem, wspomaga naszą pamięć, koncentrację i chroni przed, jakże dziś częstymi, alergiami.

Herbaciany napar dba o nasze nerwy, i wątrobę, jak również pomaga nie zachorować na raka. By w pełni skorzystać z zalet, jakie dostarcza herbata, należy pamiętać o jej prawidłowym zaparzaniu. Bez względu na to, czy mówimy o herbatach ekspresowych- w torebkach, liściastych, czy granulowanych, pamiętać należy, że do jej właściwego zaparzenia potrzebujemy minimum 5 minut. Istnieje grupa ludzi, która uparcie twierdzi, że picie czarnej herbaty jest szkodliwe. Jeśli, mimo wszystko, nadal jej nie ufamy, możemy ją zastąpić herbatami owocowymi, lub ziołowymi. Te ostatnie z całą pewnością nam pomogą dodatkowo w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego- herbata z mniszka lekarskiego, czy czarnego bzu, lub kopru włoskiego- szczególnie popularna w zastosowaniu wśród dzieci.

Nasze nerwy pomoże z kolei ukoić herbata z mięty, czy melisy, a do śniadania możemy wypić szklankę naparu z dzikiej róży, czy szałwii i dostarczy nam ona oprócz walorów zdrowotnych, również tych smakowych. Oprócz wyżej wspomnianych właściwości, herbata może poszczycić się tym, że jest- wbrew pozorom- napojem chłodzącym, co doceniają w szczególności mieszkańcy krajów tropikalnych, choć nie tylko, oczywiście.Mieszkańcy całego świata delektują się nie od dziś pysznymi mrożonymi herbatami.

Mimo wszystkich wspomnianych zalet napoju, należy wspomnieć, że jest grupka ludzi, która nie powinna jej pić- zwłaszcza mocnej. Mowa tu, rzecz jasna o dzieciach. Jeśli już chcemy nią uraczyć maluchy, niech będzie to ta, bardzo słaba z plasterkiem cytryny i łyżką miodu, a najlepiej, jeśli wybierzemy owocową z naturalnego suszu, najlepiej jednoskładnikową, by nie sprowokować alergii. Herbata, po wodzie, jest najczęściej spożywanym i najbardziej popularnym napojem. Patrząc na jej różnorodność, zarówno smakową jak i tę, w jaki sposób może być podawana- z cytryną, cukrem, mlekiem, czy bez, w kubku, filiżance, szklance, czy imbryczku, myślę, że nikt nie wątpi, iż w każdej formie smakuje wyśmienicie i jest niezbędnym” towarzyszem” każdego dnia.

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA