JAK WŁAŚCIWIE SEGREGOWAĆ ŚMIECI

Jak segregować śmieci

Segregacja śmieci, to temat ostatnimi czasy, w naszym kraju bardzo popularny. Wielu z nas, jednak, wciąż niestety, nie widzi sensu, by to robić. Inni zaś tłumaczą, że nie mają na to czasu albo po prostu miejsca. Zanim więc przejdziemy do wskazówek, w jaki sposób powinniśmy prawidłowo sortować nasze odpady, wytłumaczmy może, w kilku słowach, dlaczego warto to robić i spróbujmy udowodnić, że wcale nie jest to tak strasznie uciążliwe.

Wbrew pozorom, w śmieciach, które gromadzimy, znajdują się cenne surowce wtórne, które, dzięki wykorzystaniu po raz kolejny, oszczędzają energię i zasoby naturalne. Jeśli do tej pory nie segregowaliśmy śmieci a zdecydujemy się podjąć to wyzwanie, stosunkowo szybko utwierdzimy się w przekonaniu, że czynność ta, z czasem, staje się rutyną i wcale nie potrzeba wiele miejsca w którym gromadzilibyśmy śmieci- wystarczy jeden karton, do którego wrzucalibyśmy wszystkie surowce wtórne, a w momencie, gdy by się on już napełnił, należałoby jego zawartość przesypać do worka , a następnie rozdzielić ją, wśród odpowiednich pojemników znajdujących się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że jeśli już podejmujemy się tego wyzwania- róbmy to prawidłowo, bo w przeciwnym wypadku nasz wysiłek pójdzie na marne.

Zacznijmy od instrukcji postępowania z TWORZYWAMI SZTUCZNYMI. Najistotniejsze jest, by plastikowe butelki, które wrzucamy do ŻÓŁTEGO pojemnika były zgniecione i nie miały zakrętek. Do pojemnika o tym samym kolorze, należy wrzucić zgniecione i puste butelki po chemii gospodarczej (bez nakrętek, plastikowe nakrętki, aluminiowe puszki po napojach, kartony po mleku i napojach, torebki, folie, worki, reklamówki, jak również koszyczki po owocach). To, co absolutnie nie powinno się znaleźć w środku pojemników to: butelki i pojemniki z zawartością, plastikowe zabawki, opakowania po lekach, czy wyrobach garmażeryjnych, a także opakowania po olejach spożywczych i silnikowych, meble i ich części oraz naczynia jednorazowe i sprzęt AGD.pojemniki na śmieci.jpeg POJEMNIKI NA PAPIER, jak zapewne większość z nas wie, oznaczone są kolorem NIEBIESKIM. To właśnie do nich wrzucajmy papier piśmienny, gazety, czasopisma, gazetki reklamowe, ulotki, katalogi, książki opakowania tekturowe, kartony, oraz tekturę falistą.

Nie można natomiast wrzucać papieru samokopiującego, rachunków, faktur, kalki, zatłuszczonego papieru po masłach lub margarynach, papieru woskowanego, tapet, worków po wapnie, cemencie, gipsie, styropianie, kartonów po mleku i napojach, pieluch jednorazowych, podpasek i ubrań.

recykling.jpeg

Do omówienia pozostało nam jeszcze SZKŁO KOLOROWE które powinno się znaleźć w pojemnikach koloru ZIELONEGO, BIAŁE, w pojemnikach koloru BIAŁEGO. Zatem, w pojemnikach zielonych znaleźć się powinny butelki ze szkła barwionego po napojach (bez nakrętek), słoiki ze szkła barwionego (bez nakrętek, zacisków, a także gumowych uszczelek).

Za to nie powinniśmy tam wrzucać szkła zbrojonego, okiennego, żaroodpornego, fajansu porcelany, ceramiki, doniczek, kryształu, kieliszków luster, kineskopów, szyb samochodowych, świetlówek, żarówek, opakowań po lekach, termometrów.

Jeśli chodzi o szkło białe w pojemnikach im przeznaczonych powinny znaleźć się butelki ze szkła bezbarwnego po napojach (bez nakrętek), słoiki ze szkła bezbarwnego (bez nakrętek, zacisków, a także gumowych uszczelek). Nie powinno tam być natomiast szkła okiennego, zbrojonego, żaroodpornego, fajansu, porcelany, cera świetlówek, żarówek miki, doniczek, kryształu, kieliszków, luster, kineskopów, szyb samochodowych, termometrów.

Mam nadzieję, że szczegółowy opis i instrukcje co, i w jaki sposób powinniśmy segregować , nikogo nie przeraziły i nie zniechęciły, a wprost przeciwnie- liczę że dzięki powyższym wskazówkom, chociaż część Czytelniczek i Czytelników podejmie wyzwanie i dołączy do grupy osób, dla których nie obojętny jest, stan środowiska, w którym żyjemy.

D. K.

śmieciarka.jpg

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA