Co to jest Sudoku? Gry i zabawy dla dzieci

Co to jest sudoku

SUDOKU sūji wa dokushin ni kagiru- cyfry muszą być pojedyncze.

Od tego japońskiego wyrażenia pochodzi jedna z najpopularniejszych, w chwili obecnej, łamigłówek na świecie - SUDOKU. Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, na czym polega cała zabawa, zarysujmy krótko jej historię.

Nim dotarła do nas w takiej postaci, z jaką mamy dziś do czynienia, przeszła wiele zmian. Została wynaleziona w 1979 roku przez Amerykanina Howarda Garnsa, kryjąc się pod nazwą „Number Place”. Natomiast to „dzisiejsze” sudoku, pierwszy raz ujrzało światło dzienne w Japonii, 7 lat później - w 1986 roku, w czasopiśmie „Nikoli”, lecz prawdziwą popularność zyskało w 2005 roku. To właśnie w tym, a nawet i już poprzednim roku sudoku stało się modne. A modę tę zapoczątkowało publikowanie łamigłówek na łamach gazet - „The Times” w Wielkiej Brytanii (2004), jak również innych czasopismach ukazujących się na Wyspach. W naszym kraju sudoku, pod tą właśnie nazwą, jako pierwsza opublikowała „Polityka”(2005), „Angora”, „Przyjaciółka” i wiele innych. Trzeba, jednak wspomnieć, że w polskiej prasie ukazywała się ona już wcześniej, tyle że pod nazwą: „Dziewięć na dziewięć”. Kiedy wiemy już trochę więcej na temat naszej łamigłówki, przejdźmy do objaśnienia jej zasad.

Sudoku ma za zadanie wypełnić diagram 9x9 tak, by w każdym wierszu, w każdej kolumnie oraz w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów, o wymiarach 3x3, które nazywają się „podkwadratami” lub „blokami”, znalazło się po jednej cyfrze od jednego do dziewięciu.

Oprócz sudoku tradycyjnego, istnieją dodatkowo jego odmiany. Należą do nich: - sudoku samurai, składające się z pięciu kwadratów, połączonych ze sobą, w kształcie litery „X” - sudoku diagonalne, gdzie cyfry nie mogą powtarzać się również po przekątnych kwadratu, - sudoku trójwymiarowe, mające kształt kostki sześciennej, o wymiarach 9x9x9, - sudoku Killer - gdzie już sama nazwa wskazuje o stopniu trudności łamigłówki tego rodzaju, a która polega tym, iż początkowa plansza nie posiada wpisanych żadnych cyfr, ma za to zaznaczone obszary, które obejmują od 2 do 7 pól, dla których podana jest suma zawartych w nich cyfr, - sudoku magnetyczne charakteryzuje się tym, że w rogach kwadratów nie mogą stykać się takie same cyfry, - sudoku nieregularne- kiedy, zamiast 9- polowych kwadratów, występują 9- polowe figury, posiadające nieregularne kształty. Oprócz tego, istnieje jeszcze możliwość „rozegrania” sudoku na planszy większej niż ta , o standardowych wymiarach, np. np. plansza 12×12 podzielona na prostokąty 3×4 i 12 różnych symboli do rozmieszczenia. Sudoku stało się na tyle popularne, iż w Polsce jak również na świecie odbywają się mistrzostwa w jego rozwiązywaniu.

Co ciekawe, matematycy udowodnili, że istnieje aż 6 670 903 752 021 072 936 960, co czytamy – sześć tryliardów sześćset siedemdziesiąt trylionów dziewięćset trzy biliardy siedemset pięćdziesiąt dwa biliony dwadzieścia jeden miliardów siedemdziesiąt dwa miliony dziewięćset trzydzieści sześć tysięcy dziewięćset sześćdziesiąt różnych poprawnych plansz!! Łamigłówka, z pozoru banalna, bo niewymagająca matematycznych obliczeń, co zapewne jest zachęcającym argumentem dla większości z nas, by podjąć wyzwanie, okazuje się jednak taką nie być. Tak naprawdę, jest to gra, przeznaczona dla osób dysponującymi pokładami cierpliwości i umiejętność logicznego myślenia. Pamiętajmy również, że warto zmagania rozpocząć od najprostszej wersji sudoku i stopniowo podnosić sobie poprzeczkę. Miłej zabawy i powodzenia.

D. K.

sudoku w gazecie.jpg

sudoku na rolce.jpg

Gry i zabawy dla dzieci. 

Stronicowanie:
Przeczytaj inne arty
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (2)
Skomentuj
2013-11-26 14:53
Rafixman pisze:
Sudoku jest zaje...ste zacznij grać a sie wkrecisz poza tym rozwija bardzo , ja je uwielbiam
Zgłoś Odpowiedz
2013-11-26 14:30
kasia.paczek pisze:
Jak dla mnie za dużo liczenia :/
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA