Co niezwykłego kryją w sobie dżdżownice?

http://foter.com/photo/earthworm-family-megascolecidae/

Kiedy niechcący uszkodzimy ciało dżdżownicy w odciętym miejscu odrastają nowe pierścienie, nowy kawałek ciała. Dżdżownica ma więc wysoką zdolność regeneracji. Ale to nie wszystko. Dżdżownice użyźniają glebę. Są wyjątkowo pożytecznymi istotami.

Dżdżownica oddycha całym swoim ciałem. Ma cienki naskórek przez który przenika tlen, a krew rozprzestrzenia go na całe ciało.

Zjada obumarłe rośliny, lub szczątki zwierząt, odchody zwierząt, ziemię z mikroorganizmami. Dzięki temu, co zje i wydali użyźnia właśnie glebę. Wydalają na przykład związki azotowe, których rośliny same nie pobierają z powietrza.

Dżdżownice są obupłciowe, rozmnażają się spotykając drugiego osobnika i wymieniając się  komórkami. Później składają jajeczka z których wykluwają się młode.

Karol Darwin bardzo cenił sobie dżdżownicę, pracował nad badaniem ich bardzo długo. Nazywał je „cudownymi ogrodniczkami, pracowitymi rolnikami”. Te niesamowite istoty mają jeszcze jedną ciekawą cechę : mianowicie drętwieją w momencie ,kiedy temperatura zewnętrzna im nie sprzyja. Dżdżownice lubią deszcz i ogólnie wilgoć. Zimą chowają się głęboko w nie zamarznięte części gleby, część z nich po prostu ginie. 

S.K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA