Czym są rekordy GUINESSA?

Rekord Guinessa, to ekstremalny wynik, który jest najtrudniejszy do osiągnięcia i który potwierdzony jest pomiarem. Zazwyczaj jest to najlepszy wynik osiągnięty w jakiejś dziedzinie i na podstawie określonych kryteriów.

Zapisywanie przeróżnych wyników, które zostały osiągnięte w danej dziedzinie, pozwalają na późniejsze wskazanie minimalnej lub maksymalnej wartości osiągniętej lub obserwowanej, które następnie mogą zostać opublikowane w zestawieniach rekordów, ale też z czasem przekroczone, pokonane.

Od tego, wspomnianego wcześniej, zapisywania najlepszych wyników (ang. "record" –zapis, rejestr) wywodzi się słowo "rekord, powszechnie znane i używane " w wielu językach, w tym w języku polskim.

Wszystkie rekordy, i te nowe, i te, które już istnieją, zarówno w dziedzinie sportu, gier, ciała ludzkiego, przyrody, sztuki i kultury, podróży i transportu, współczesnego społeczeństwa, nauki i nowoczesnych technologii, jak również innych, mniej typowych dziedzin, odnotowane są w tzw. Księdze Guinessa – informatorze, który wydawany jest każdego roku przez firmę Guinness.

W tejże właśnie księdze znalazło się również kolejne dzieło, znanego nam już, artysty z Albanii Simira Strati. Tym razem pokusił się on o wykonanie naściennej mozaiki - jak łatwo się domyślić, również z nietypowego materiału, jakim tym razem były korki od wina. Materiału artyście dostarczyli mu goście hotelu Sheraton w Tiranie. Obraz nosi tytuł „Romeo w koronie z winorośli grający na gitarze i tańczący z morzem i słońcem”. Do wykonania tej trójwymiarowej mozaiki o wymiarach 12,94 x 7,1 metrów pan Saimir wykorzystał 229 764 korków. Trzeba przyznać, że praca nad mozaiką, choć była z pewnością wyczerpująca i czasochłonna - trwała aż 27 dni po około 14 godzin dziennie, dla gości hotelu stanowiła nie lada atrakcję. Zgromadzone korki które, dla zamierzonego efektu, były różnej wielkości i w różnych kolorach, były przyklejane do specjalnego plastikowego baneru. Strati jest miłośnikiem sztuki tworzonej w regionie Śródziemnomorskim tysiące lat temu i z pewnością właśnie dlatego, za cel obrał sobie stworzenie mozaiki wzorującej się na tego typu dziełach. Czy udało mu się zrealizować kolejny plan, marzenie? Oceńcie sami…

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA