17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

17. Piknik Naukowy

Największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę odbędzie się 15 czerwca 2013 roku. 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zyskał nową lokalizację – Stadion Narodowy w Warszawie. Tym razem jako temat przewodni wybrano szeroko rozumiane „Życie”.

W tym roku na Pikniku zaprezentuje się ok. 200 instytucji z 22 krajów świata. Impreza jak zawsze będzie trwać dziewięć godzin: rozpocznie się o 11.00, a zakończy o 20.00. Pokaże wiele aspektów życia, bo to ono jest tematem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego.

Wstęp oczywiście jest wolny.

Na pierścieniu o obwodzie 900 m, który znajduje się w zewnętrznej bryle Stadionu Narodowego, i w alejach prowadzących do obiektu, zostanie rozlokowanych ok. 190 namiotów, pod którymi odbędzie się niemal 1000 pokazów. Zgodnie z tradycją, najbardziej spektakularne widowiska będą prezentowane przez cały dzień na głównej scenie Pikniku.

Jak zawsze nie zabraknie pokazów z niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych czy humanistycznych, w tym setki pokazów dla dzieci i młodzieży.

Najmłodsi będą mogli poznać odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań: czy człowiek może przejść przez kartkę z zeszytu, dlaczego prąd kopie, czy można widzieć uszami, co żyje w naszym jedzeniu, jak zrobić robota ze szczoteczki do zębów oraz czy istnieją świecące bakterie. Ciekawscy wcielą się w morskiego ptaka i sprawdzą, czy trudno jest mu wybierać pokarm, samodzielnie wywołają własne małe trzęsienie ziemi, spróbują zbudować rakietę oraz zaprojektować średniowieczną osadę. Będzie można zagrać w starodawne gry, przymierzyć strój Wikinga, przejechać się psim zaprzęgiem, ulepić garnek z gliny czy zbudować model komórki nerwowej z koralików.

Piknik Naukowy to mnóstwo warsztatów, szyfrów do złamania, zagadek do rozwiązania, konkursów, zabaw, gier planszowych i terenowych.

Na pewno zadowoleni będą miłośnicy robotów – w tym roku także nie zabraknie tych sprytnych maszyn. Piknikowicze spotkają je na każdym kroku: samodzielnie patrolujące przestrzeń pojazdy latające, roboty wykorzystywane przy pracy w przestrzeniach niedostępnych dla człowieka, zdalnie sterowane samochody, błyskotliwą mysz Jerry’ego czy CyberRybę.

Warto przyjrzeć się, jak technika naśladuje przyrodę: na czym polegają geckomaty, jak maszyny wzorowane są na ludzkim szkielecie, w czym łódź podwodna przypomina rybę i co zainspirowało powstanie przyssawek kuchennych czy łazienkowych.

Wielbiciele nauki, którzy nie będą mogli przybyć na Stadion, powinni włączyć radio. Przez cały dzień we wszystkich Programach Polskiego Radia (PR 1, 2, 3, 4, Polskim Radiu dla Zagranicy) oraz na portalu polskieradio.pl nadawane będą relacje i audycje z Pikniku.

Więcej informacji na stronie www.pikniknaukowy.pl

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych.

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 15 czerwca (sobota) w godz. 11.00-20.00, na Stadionie Narodowym w Warszawie (Al. Księcia Poniatowskiego 1). Wstęp wolny. Patronat honorowy nad imprezą objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA