Etapy rozwoju WZW typu B

 

1.Objawy ostrej postaci wirusowego zapalenia wątroby typu B występują tylko u ok. 40-50% zakażonych, objawiają się dopiero wtedy, gdy choroba przejdzie w stan przewlekły. Stad wykrycie wirusa jest dosyć trudne. Okres wylęgania trwa do wystąpienia pierwszych objawów klinicznych, maksymalnie do180dni, może dojść w tym czasie do zapalenia wątroby i żółtaczki. Jest to najczęstszy powód zgłoszenia się chorego do lekarza. Pojawienie się tych chorób można traktować jako dobry znak. W takich przypadkach bowiem, aż 90% pacjentów likwiduje wirusa HBV w ciągu 6 miesięcy, u pozostałych 10% rozwija się przewlekłe zakażenie, które w efekcie prowadzi do zwłóknienia i raka wątroby. Zazwyczaj do tej grupy należą osoby młodsze, bowiem im młodsza jest osoba, tym większe ryzyko.

Okres wylęgania się choroby trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Objawy okresu ostrego, o ile wystąpią  nie są charakterystyczne. Jedna trzecia osób po 2-6 miesiącach od zakażenia skarży się na dolegliwości:

-grypowe: podwyższona temperatura, obniżony nastrój, bóle mięśniowe, ogólne złe samopoczucie, uczucie rozbicia,

-żołądkowe: nudności, spadek apetytu, bóle brzucha, biegunka, nietolerancję tłuszczu i alkoholu,

-reumatyczne: bóle stawowe, dotyczące zwykle drobnych stawów;

- czasami wysypki plamiste, plamisto-grudkowe, pokrzywkowe lub krwotoczne

-pobolewania pod prawym łukiem żebrowym, nietolerancję papierosów, świąd w wyniku zwiększenia ilości kwasów żółciowych oraz w 1/3 przypadków żółtaczka, najpierw na białkówce oka a następnie na skórze. Typowym objawem jest powiększona wątroba, czasami śledziona, ciemny mocz i jasny kał. Wystąpić też może kłębuszkowe zapalenie nerek czy guzkowe zapalenie tętnic. Szybkim sposobem wykrycia zapalenia wątroby są badania krwi, obecność DNA wirusa świadczy o zaawansowanym procesie jego namnażania i dowodzi zakaźności chorego. Sygnałem wyzdrowienia jest pojawienie się przeciwciał anty-HBs oraz wyeliminowanie antygenu HBs-Ag.  Sam wirus nie jest aż tak groźny dla komórek wątroby. Powstanie zmian zależy od relacji wirusa z naszym organizmem. Szybka i efektywna, odpowiedź naszego układu immunologicznego-obronnego, kończy się zniszczeniem wirusa i samowyleczeniem.

Jeśli chory jest jednoczenie zakażony innymi wirusami (np. typu C, D lub wirusem opryszczki HSV) powodującymi upośledzenie, zapalenie lub inne choroby wątroby może dojść do nadostrego piorunującego stanu jej niewydolności. Konsekwencją takiej sytuacji są groźne powikłania, prowadzące do wystąpienia śpiączki wątrobowej i śmierci. Występujące objawy to:

-zmiany osobowości i stanu świadomości;

-gwałtowne narastanie żółtaczki;

-zaburzenia krzepnięcia krwi (przedłużone krwawienie po iniekcjach. siniaki, krwawienia z nosa, z przewodu pokarmowego)

-szybkie zmniejszanie się wielkości wątroby, zapach amoniaku z ust.

2.Drugi etap choroby to przewlekłe WZW. Dochodzi do niego, jeśli nasz organizm w ciągu 6 mies. fazy ostrej nie zlikwiduje wirusa HBV. Do sprzyjających czynników rozwoju choroby zaliczyć można:

-zarażanie we wczesnym dzieciństwie, podczas porodu, powodujące dużą liczbę cząsteczek wirusa,

-łagodny, bezżółtaczkowy przebieg ostrego okresu choroby charakteryzujący się małą aktywnością aminotransferazy alaninowej (ALAT);

-płeć męską, starszy wiek, immunosupresję.

Okres ten jest raczej bezobjawowy, trwa po 15-20lat. W tym czasie zarażeni odczuwają ciągłe zmęczenie, nieproporcjonalne do wykonywanych czynności. Niewidoczna choroba niszczy nas od środka, nieprawidłowe funkcjonowanie doprowadza zwłóknienia, marskości lub pierwotnego raka wątroby.

3.Marskość wątroby następuje na skutek uszkodzenia tego narządu, jest konsekwencją przewlekłego postępującego WZW. Nie występują silne dolegliwości, pacjenci odczuwają jedynie brak apetytu, osłabienie organizmu, utratę wagi, złe samopoczucie. Najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się gdy choroba jest już w zaawansowanej fazie i są to:

-krwotok z przewodu pokarmowego (z żylaków przełyku)

-wodobrzusze (obecność płynu w jamie brzusznej)

-śpiączka wątrobowa (jako wyraz niewydolności wątroby);

-wyraźna deformacja wątroby, jest ona mała lub powiększona, twarda, o nierównej powierzchni;

-powiększona śledziona;

- poszerzone naczynia krwionośne skóry brzucha i tułowia widoczne są.

-inne zażółcenie, pajączki naczyniowe, rumień dłoni, białe paznokcie, zaniki mięśniowe, zajady, gładki i czerwony język, zanik jąder.

4.Pierwotny rak wątroby to nowotwór złośliwy, wywoływany najczęściej, bo w aż ok. 85% przypadków jest przez rak wątrobowo komórkowy. Pozostały odsetek guzów wątroby to przerzuty wywodzące się z raka dróg żółciowych, hepatoblastoma, występujący u dzieci poniżej 4 roku życia, angiosarcoma i hemangiosarcoma.

Szczyt zachorowań przypada na 30-40 rok życia w Afryce i Azji i na 50.-60. rok życia a w Europie i w Usa .

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA