Lot balonem- niezapomniana przygoda

Lot balonem

Lot balonem to niezwykłe przeżycie. Uczestnicząc w nim można zobaczyć świat z innej perspektywy i podziwiać niesamowite widoki. Każdy kto zastanawiał się jak to jest znajdować się wysoko nad ziemią i powoli płynąć w przestworzach powinien tego spróbować.

Loty balonem odbywają się często w okolicach charakteryzujących się pięknym krajobrazem, np. na Kaszubach. W trasę można wyruszyć od świtu do ósmej rano bądź około dwie godziny przed zachodem słońca, nie jest to jednak reguła- wszystko zależy od firmy zajmującej się tym przedsięwzięciem.

Latać nie powinny osoby: które nurkowały na 12 godzin przed lotem, cierpiące na epilepsję, w ciąży powyżej 12 tygodnia, po operacji stawów i zawałach serca. Praktycznie nie ma ograniczeń wiekowych, jednak zdarza się, iż podawane jest, że muszą to być osoby powyżej 7 roku życia. Na pokład nie wolno zabierać telefonów komórkowych, zapałek i zapalniczek, płynów łatwopalnych, ciężkich kurtek.

Waga osób i rzeczy w balonie nie powinna przekraczać 300 kg. Termin wyprawy mogą przesunąć warunki pogodowe, np. opady, silny wiatr, bardzo wysoka temperatura.

Pierwszej próby lotu balonem podjął się Bartholomeo Lourenço de Gusmăo w 1709 roku, zaś pierwszego udanego lotu dokonali bracia Montgolfier 5 czerwca 1783 roku w Annonay.

W Polsce po raz pierwszy takie zdarzenie odbyło się w styczniu 1784 roku w Krakowie. Jego inicjatorami byli m.in. Jan Śniadecki, Jan Jaśkiewicz i Franciszek Scheidt. Najbardziej prestiżowymi rozgrywkami związanymi z tym sportem są zawody o Puchar Gordona Bennetta- sięgające korzeniami 1906 roku.

I.B.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (1)
Skomentuj
2013-11-26 14:09
maxbrand86 pisze:
To jest dopiero świetna sprawa, chciałbym kiedyś sie przeleciał balonem
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA