Bubbuel-ogromne bańki mydlane!

Z całą pewnością każdemu z nas zdarzyło się w życiu robić bańki mydlane. I z całą pewnością też, dotyczyło to okresu dzieciństwa. Jak jednak przekonuje nas, Dr. Frohts z Secret Laboratory, by bawić się bańkami mydlanymi wcale nie musimy być ściśle ograniczeni wiekiem.

Zamiłowanie, wspomnianego naukowca, tym nietypowym hobby, wzięło swój początek, już w wieku lat 16 w szkole średniej, podczas udziału w naukowym projekcie z fizyki, dotyczącym i testującym mycie naczyń. Podczas niego odkrył, iż cały otaczający nas świat w pewnym sensie składa się właśnie z baniek mydlanych.

Dowodem na to, że bańki mydlane to nie tylko zabawa, jest zapewne fakt, iż istnieje nauka zajmująca się ich badaniem, a mianowicie bubbleology. A czym tak właściwie jest bańka mydlana i skąd się wzięła?

Bańka mydlana określana jest mianem sferycznej błony powstałej z wody, wypełnionej powietrzem, bądź innym gazem. Rolą mydła w jej istnieniu, jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego w wodzie, z którego robi się bańki, lecz samo jego obniżenie nie gwarantuje powstania nowej. Dzieje się tak, dlatego, że rola mydła, polega także na stworzeniu cienkiej warstwy na powierzchni wody (z obydwu stron), dzięki czemu otrzymamy cienką błonę o trzech warstwach. Jej konstrukcja, utrzymywana jest dzięki zmniejszonemu napięciu powierzchni wody. Rozpatrując zagadnienie bańki mydlanej z formalnego punktu widzenia, powiemy, że błona, która ją tworzy jest liotropowym ciekłym kryształem, podobnie jak błona komórkowa.

Jeśli chodzi natomiast, o tęczowe barwy baniek mydlanych, będących jej nieodłącznym elementem, są one konsekwencją zjawiska tzw. iryzacji. Sama nazwa pochodzi od imienia greckiej bogini o imieniu Iris, będącej posłanką bogów oraz personifikacją tęczy.

kolorowa bańka mydlana.jpg

Nie wypada też nie wspomnieć o podstawowym „budulcu”, dzięki któremu bańka mydlana powstaje, a jest nim oczywiście mydło. Zostało ono prawdopodobnie wynalezione przez Sumerów w Azji Zachodniej ponad 4 tys. lat temu. Istnieje jednak też szansa, iż podobnego odkrycia dokonali, nad Morzem Śródziemnym Fenicjanie. Tak, czy inaczej nie ma gwarancji, że jego wynalazcy już od początku, za cel obrali sobie tworzenie właśnie baniek mydlanych. Pewnym za to jest, że właśnie od tego momentu zaczęli je robić a następnie udoskonalać recepturę mydła, dzięki czemu bańki przybrały na trwałości i różnobarwności. Eksperymenty dotyczące baniek mydlanych trwają już ponad 200 lat. Jak dowiedli naukowcy- matematycy, fizycy, czy architekci i, co potwierdził również Dr. Frohts, każda bańka mydlana jest unikalna, ale wiadomo też, że najwięcej frajdy sprawiają te największe. Autorem rekordowej bańki mydlanej jest Bernward Kramer. Jego dzieło powstałe w 1996 roku miało 3.7 metra długości i 1.5 metra średnicy. A może by tak samemu zabawić się w małego nakowca i podjąć wyzwanie stworzenia największej bańki mydlanej…?

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA