Bułgaria.

Musaka

Bułgaria jest krajem bałkańskim położonym nad Morzem Czarnym w południowo- wschodniej Europie. Od północy graniczy z Rumunią, zachodu z Serbią i Macedonią, od południa natomiast, z Grecją i Turcją. Stolicą tego- 2,8 razy mniejszego od Polski państwa (110 910 km² )- jest Sofia.

W BŁUGARII dominują wyżyny i góry -najwyższy szczyt to Musała (2925). Najdłuższą rzeką kraju jest Dunaj. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 66, natomiast średnia długość życia mieszkańców to 72,5 roku. Zdecydowana większość Bułgarów (82%) należy do Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Pozostali to wyznawcy islamu, katolicyzmu i protestantyzmu. W Bułgarii została wynaleziona cyrylica- pismo używane- tu zresztą do dzisiaj. Językiem urzędowym jest bułgarski- podobny do macedońskiego i serbsko- chorwackiego. Kulturalną wizytówkę Bułgarii stanowi ciekawa i różnorodna muzyka folkowa znana na świecie od połowy lat 80. Bułgaria to trzeci w Europie kraj pod względem wartości zabytków archeologicznych. Oprócz tego, może poszczycić się szeregiem zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej m.in. Zespół Cerkwi wykutych w skale Iwanowie, Jeździec Tracki z Madary, czy Zabytkowe miasto Nesebyr.

Sofia, św. Aleksander.jpg

Bułgarzy wprost szczycą się swoją gościnnością oraz życzliwością, co tyczy się również gości niezapowiedzianych. Osoby pojawiające się w takcie pożywanego posiłku, zapraszane są do stołu i wspólnego biesiadowania. W żadnym wypadku wtedy, nie należy odmawiać, gdyż będzie to źle postrzegane. Gość, według zwyczaju, chcąc się odwdzięczyć za zaproszenie, powinien przynieść kwiaty lub słodycze.

Co ciekawe i ważne, w szczególności dla osób wybierających się do Bułgarii, kraj ten uważany jest za najbezpieczniejszy w Europie. Pamiętać jednak powinniśmy, że odwrotnie się tam interpretuje kiwnięcie głową na „tak” i „nie”. Te „kontrowersyjne” gesty są częstą przyczyną konfliktów między turystami a miejscowymi.

BUŁGARIA jest państwem, który słynie z produkcji olejku różanego wykorzystywanego do produkcji perfum, skąd pochodzi 50% światowych zasobów. Oprócz tego, to właśnie ona uważana jest za ojczyznę jogurtu. Mówiąc o jedzeniu trzeba podkreślić, iż w kuchni bałkańskiej widać wpływy tej Tureckiej i Greckiej. Przede wszystkim, jest bardzo urozmaicona, ale jednocześnie bardzo pikantna, co nie dla każdego podniebienia może okazać się do zniesienia.

Bułgarzy bardzo często przyrządzają potrawy używając czosnku, mleka, jogurtu i bardzo ostrej papryki, zwanej „lutą czuszką”. Również pomidory, występujące w rożnej postaci mają tu znaczące miejsce. Podobnie zresztą, dzieje się z pozostałymi warzywami, których w tym kraju spożywa się olbrzymie ilości, robiąc z nich przede wszystkim sałatki i surówki, będące niejako wizytówką tej kuchni. W dużych ilościach w kraju tym spożywane jest również pieczywo podawane do każdego posiłku. W bułgarskiej restauracji, czy domu nie spotkamy za to gotowanej potrawy mącznej- niespotykane tu są pierogi, czy kluski Co zatem oprócz sałatek?

Można pokusić się o spróbowanie „czorbów”- pikantnych, bardzo gęstych zup, które mogą podawane być zarówno na zimno jak i gorąco. Kiedy nabierzemy ochoty na mięso spróbować możemy „gjuwaczy”- przyrządzanych z bardzo młodych, ale też tłustych mięs (przeważnie baranina), w związku z czym podczas przygotowywania nie dodaje się już tłuszczu a jedynie dusi z cebulką i pomidorami, by później wszystko wraz z przyprawami upiec. Za najsmaczniejsze potrawy jednak, uważane są „musaki”- zapiekanki z ryżu, warzyw, polane roztrzepanym jajkiem z mlekiem i zapieczone.glowne3109.jpg

W języku bułgarskim funkcjonuje powiedzenie Dobrata chrana sama se chwali – „Dobre jedzenie samo się chwali”. Jednak, by móc się z nim zgodzić lub nie, należy najpierw samemu posmakować kuchni bułgarskiej. Być może dobrą okazją poznania odpowiedzi , będą nadchodzące wakacje i podróż właśnie do Bułgarii?

D. K.

Stronicowanie:
Przeczytaj inne arty
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA