Co to są drukarki 3D?

Drukarka 3D

Są to drukarki, dzięki, którym możemy wytworzyć w krótkim czasie, bardzo precyzyjne rzeczy, prototypy. Technika ta została stworzona pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Jest to jedna z najwcześniejszych technik prototypowania.

Technika ta polega na budowaniu czegoś warstwa po warstwie, nazywa się to metodą addytywną.

Używa się do tego materiałów, które da się sproszkować, np. gips (jest najczęściej stosowany). Do tego, aby spoić materiał używana jest woda. Prócz gipsu używa się też celulozę, wosk, dekstrana i mieszanki, które służą do wytwarzania modeli przyszłych wyrobów.

Materiałami do produkcji może być wszystko, ale istnieją problemy ze spojeniem tych materiałów (wiąże się to z kosztami i brakiem szerokiej dostępności). Można np. użyć sproszkowanych metali, ceramiki, polimerów, spoiwem wtedy mogą być np. koloidy.

drukarka 3D...jpg

drukarka 3D..jpg

źródło:www.inksystem.pl/

Metoda druku przestrzennego stosowana jest w medycynie do produkcji rusztowań do wzrostu tkanek.

Aby wydrukować coś na DRUKARCE 3D, musimy najpierw narysować model w programie komputerowym, zapisać w formacie STL i przetransportować plik do maszyny drukującej, później następuje cięcie wirtualnego wyrobu na "plasterki”, z których później rzecz jest budowana, ustala się też parametry (takie jak grubość, szerokość, prędkość), następnie rozprowadzane są warstwy proszku i spojenie proszku, po ukończonej pracy nad projektem możliwa jest również obróbka.

 

S.P.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA