Okulary Google.

Okulary google

Okulary Google otrzymały tytuł jednej z innowacji minionego roku. Wyróżnienie to przyznał magazyn „Time”. Czy słusznie? Jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości, to za chwilę zostaną one z pewnością rozwiane… Trzeba przyznać, że ten, bądź co bądź, niewielki gadżet budzi wiele i to skrajnych emocji. Z jednej strony bowiem, niesamowicie zachwyca, stwarzając cały wachlarz imponujących możliwości, z drugiej natomiast rodzi obawy przed zagrożeniem naszej prywatności.

Okazuje się bowiem, że okulary mogą bez jakiegokolwiek sygnalizowana wykonywać zdjęcia i nagrywać filmy video, czego niekoniecznie byśmy sobie zapewne życzyli. Mimo tej kontrowersji, konstrukcja zapowiada się na tyle ciekawie i intrygująco, że z pewnością dla niejednego „gadżeciarza” widnieje już na liście marzeń i tzw. „must have”.

Pomimo tego, iż przywidywania data pojawienia się okularów na polskim rynku to rok 2014, już od pewnego czasu dyskutuje się na temat ich możliwości i specyfikacji. Dziś wiemy już, że niewielki przezroczysty ekran ma zapewnić wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości odpowiadającej patrzeniu na 25- calowy ekran o wysokiej rozdzielczości z odległości ok. 2,5 metrów.

Same okulary, jak zapewnia Google zawierają wytrzymałą ramkę oraz regulowane noski, dzięki czemu będzie istniała możliwość dopasowania ich do każdej twarzy. Dodatkowo producent gadżetu zapewnia, przy zakupie każdej pary, dodatkowe noski w dwóch rozmiarach.

Jak informuje Google, okulary wykorzystują specjalny przetwornik przewodnictwa kostnego, którego zadaniem będzie przewodzenie fal dźwiękowych. Dzięki temu, użytkownicy okularów nie będą musieli martwić się o dodatkowe akcesoria związane z przesyłem dźwięków. Oprócz tego w Google Glass znajduje się niewielki aparat cyfrowy, który wyposażony jest w 5-Mpix matrycę, która ma możliwość do zarejestrowania materiału w rozdzielczości 720p. Gadżet, wyposażony jest również w 16 GB pamięci wewnętrznej flash, z czego jednak tylko 12 GB będzie pozwalało na zapis. Za to Cała dostępna pamięć flash będzie synchronizowana z usługą Google Cloud Storage. Dzięki zastosowanemu akumulatorkowi, jedno ładowanie ma zapewnić jeden dzień typowego użytkowania.

Oczywistym jest, że częstsze korzystanie z funkcji nagrywania, czy odtwarzania materiałów spowoduje zmniejszenie czasu działania Google Glass. Oprócz tego wszystkiego, okulary zostały wyposażone w złącze mico-USB, za pomocą którego następuje przesył danych a ponadto pozwala ono naładować akumulator. Jednak to, co zdaje się być dziś najważniejsze, to fakt, że okulary obsługiwać będą łączność WiFi 802.11b/g a także Bluetooth jak również, według obietnicy producenta, będą współpracowały z każdym smartfonem obsługującym Bluetooth, natomiast właściciele konstrukcji z Androidem 4.0.3 oraz nowszymi, będą mieli możliwość skorzystać z aplikacji MyGlass, pozwalającej na aktywowanie wysyłania wiadomości SMS i korzystania z GPSu. Niestety, na zakup MyGlass, przynajmniej w najbliższej przyszłości, będzie mogła pozwolić sobie ograniczona grupa ludzi.

Cena tego ekskluzywnego gadżetu szacowana jest na 1500 dolarów, co dla przeciętnego człowieka zdaje się być zbyt dużym i, niekoniecznie potrzebnym, wydatkiem. Zapewne jednak, z biegiem czasu, Google Glass staną się tak powszechne, że ani się obejrzymy, a zdecydowana większość z nas stanie się posiadaczami tego gadżetu i nie będzie to, wcale nikogo dziwić.

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA