Casa Batlló

Casa Batlló

Casa Batlló to architektoniczne dzieło, które powstało w latach 1904- 1906 przy ulicy Passeig de Gracia 43 w Barcelonie. Jeszcze w XIX wieku, znajdowała się w miejscu tym, niczym niewyróżniająca się kamienica, której architektem był Emilio Salas Cortes.

23 lata później budynek został kupiony przez bogatego przemysłowca Josepha Batlló , który z kolei zlecił jej przebudowę Antoniemu Gaudiemu, architektowi cieszącemu się niezwykłą renomą. Wybierając właśnie jego, miał jednocześnie pewność, że z budynku wyłoni się coś odważnego i nietuzinkowego, ale przede wszystkim zapewni rozgłos całej rodzinie Batlló. Nie nastąpiło to jednak zbyt szybko, gdyż dopiero po stu latach turyści z całego świata zaczęli podziwiać ten bajkowy budynek zarówno od środka jak również od zewnątrz.

C.B. okna.jpgZwiedzanie obejmuje kilka pięter. Począwszy od przedsionka, przez Starą Rezydencję rodziny Batllo aż po strych, ze starą pralnią z tajemniczymi schowkami i salą kominkową. Ale po kolei.

Cały budynek warto przemierzyć samemu by rozbudzić swoją wyobraźnię i nie sugerować się cudzymi skojarzeniami odczuciami. Dla jednego bowiem dach będzie przypominał łuskę smoka, dla drugiego raczej węża. Płytki na podłodze mają być jak muszle, sufit, jak krople, które wpadają do wody a schody jak szkielet dinozaura. Nie brak tam również świata zwierząt i roślin, potęgi żywiołów i życia ludzkiego. Żeliwne balkony skojarzyć się mają natomiast, z karnawałowymi maskami albo też oczami sowy.

SCHODY W CASA BASTLLO.jpg

O Casa Batlló mówi się, że to Dom Kości, gdyż kolumny, które zdobią okna na pierwszym piętrze przypominają piszczele. Same okna mają stwarzać wrażenie fal morskich a cała galeria podobna jest do nietoperza, który rozkłada skrzydła. Fasada budynku przedstawia spokojne morze, które w środku za to staje się burzliwe i zaskakujące. Ozdobiona jest kolorowymi, ceramicznymi płytkami, które kojarzyć się mogą z cekinami, czy confetti, a porównywane są do kobiety z mocno przypudrowaną twarzą, leśnej rusałki a nawet kameleona. To wszystko właśnie - słodkości, cukierki, pastele prezentuje zewnętrzna elewacja” bajkowego pałacu”.

Casa Batlló, w roku 2005 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, jest nie tylko dziełem sztuki, ale także funkcjonalną kamienicą mieszkalną, która zbudowana jest z materiałów najwyższej jakości i dodatkowo wykorzystuje nowoczesne rozwiązania. Trzeba przyznać, że słowa: Te sorprenderá por fuera, te enamorará por dentro (zdziwi cię z zewnątrz, rozkocha cię od środka) są jak najbardziej prawdziwe. Casa Batlló bowiem, zaskakuje niesamowicie i nie pozwala też pozostać obojętnym.

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA