BIG BOOK FESTIVAL

Warszawa w dniach 22 i 23 czerwca była stolicą nie tylko państwa, ale przede wszystkim kultury, do czego przyczynił się, w głównej mierze, Big Book Festival, będący pierwszym festiwalem książki.To międzynarodowe wydarzenie zgromadziło ponad dziewięćdziesięciu- również zagranicznych- gości.

Do Polski zjechali pisarze z Turcji, Szwecji, Szkocji, czy Holandii, ale w całym przedsięwzięciu udział wzięli również polscy współcześni pisarze oraz artyści, aktorzy, dziennikarze, czy reżyserzy. Wśród wszystkich gości, spotkać było można takie wyśmienite osobistości jak: Peter Kerr, Kirsten van den Hul, Asa Larssen, czy „naszych” Sławomira Mrożka, Dorotę Masłowską, Janusza Wiśniewskiego, czy Dorotę Wellman albo Ryszarda Kalisza, ale to nadal i tak tylko niewielka namiastka znanych uczestników, bowiem nie sposób wymienić wszystkich. Wspomniany weekend obfitował w wiele rozmaitych wydarzeń- m.in. różne spotkania, spotkania w domach pisarzy, dyskusje, wystawy, czy maraton czytania i ustanowienie w nim rekordu świata. Oprócz tego, wszyscy chętni mieli możliwość wymieniać książki, czy wziąć udział w warsztatach pisania. Centrum festiwalu miało miejsce przy ul. Marszałkowskiej 9/15, w byłym sklepie z kapeluszami, , ale tak naprawdę chłonących kulturę Warszawian spotkać można było aż w kilkudziesięciu stołecznych miejscach.

Do najciekawszych jednak przedsięwzięć, należało chyba to, mające miejsce drugiego dnia festiwalu, bicie rekordu w czytaniu na świeżym powietrzu, co ciekawsze- nikt nigdy wcześniej nie wpadł na ten pomysł.

Założycielki Big Book Festival- Anna Król i Paulina Wilk, widząc jaką popularnością cieszy się „ich” festiwal, z całą pewnością będą kontynuowały propagowanie kultury, a konkretnie książek i ich czytanie, organizując tę imprezę również w latach kolejnych. Festiwal ten bowiem, naprawdę godny jest uwagi- łączy w sobie nie tylko literaturę ale i sztukę oraz nowe technologie.

Tegorocznej edycji Big Book Festival przyświecało przewrotne hasło „Papier nie umiera nigdy”, które symbolizować miało wiarę w trwałość książek, przyszłość literatury w nowych formach oraz artystyczne zastosowanie papierowych materiałów. Bez wątpienia słuszność jego użycia udało się zauważyć podczas tych dwóch wyjątkowych dni.

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA