Czarnogóra

Czarnogóra

Czarnogóra to kraj bałkański 23 razy mniejszy od Polski, położony w południowej Europie na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Stolicą Czarnogóry jest Podgorica. Od zachodu kraj ten graniczy z Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną, od wschodu z Serbią, Kosowem oraz Albanią, a od północy z Bośnią i Hercegowiną i Serbią.

Najdłuższą rzeką tego niewielkiego państwa jest Tara, najwyższym szczytem górskim natomiast, Zla Kolata- 2534 m n.p.m.. Powierzchnia całkowita Czarnogóry wynosi 13 812 km², przy czym gęstość zaludnienia równa jest 44,89 osób/km².

Językiem urzędowym i jednocześnie tym, którym najczęściej posługują się obywatele kraju jest czarnogórski. Dominującą religią prawosławie.

Jak się okazuje, Czarnogóra, w tym roku, obok Chorwacji, jest najchętniej wybieranym miejscem przeznaczonym na wakacyjny odpoczynek. A co konieczne trzeba zobaczyć, kiedy leżenie na plaży już nam się znudzi?

Durmitor Park Narodowy.jpg

Z całą pewnością, nie powinniśmy pogardzić wycieczką do Zabytkowego miasta Stari Ras z monastyrem Sopoćani, jak również atrakcyjny wydać się może spacer po regionie przyrodniczym i kulturowo- historycznym Kotor, czy Parku Narodowym Durmitor. Wszystkie, wyżej wspomniane pozycje znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podgorica.jpg

Po pieszych wycieczkach, z całą pewnością odczujemy głód, który warto zaspokoić specjałami lokalnej kuchni. Należą do nich wyroby kuchni bałkańskiej, wśród których prym wiodą ryby i owoce morza, ale obok karpia, węgorza, czy skorupiaków morskich, popularne też są różne rodzaje mięs podawane, przede wszystkim w postaci grillowanej.

W kuchni tutejszej zabraknąć nie może oliwy z oliwek- bazy każdego dania- jak również całej gamy warzyw, takich jak szparagi, por, cebula, pokrzywa, pietruszka, oliwki, czy cykoria.

Do najpopularniejszych dań należy pljeskavica. są to zraziki z rusztu, które , przed podaniem posypuje się miękkim serem owczym. Będąc w Czarnogórze warto spróbować również prszutu- a mianowicie wędzonej surowej szynki, która serwowana jest, pokrojona już na bardzo cienkie plasterki.

Pljeskavica.jpg

Chętnie jadana jest tu również džigerica- soczysta wątróbka grillowana, którą podaje się zazwyczaj z chlebem. Ale w Czarnogórze również miłośnicy zup znajdą coś dla siebie, a będzie to Čorba- gęsta zupa warzywna z kawałkami mięsa. Jeśli natomiast będziemy mieli dosyć potraw mięsnych, pokusić się można o sałatkę bałkańską, którą przygotowuje się z pokrojonych pomidorów i ogórków posypanych na koniec startym serem bałkańskim.

Na gorące dni pomocne okaże się orzeźwiające mleko owcze o konsystencji białego jogurtu i kwaśnym, lekko słonym smaku, o przyjemnym zapachu. Czarnogóra, jak widzimy oferuje nam bogate doznania smakowe jak wizualne, w związku z czym, być może warto dołączyć do grupy osób planujących tegoroczny wypoczynek właśnie w tym kraju…

D. K.

Stronicowanie:
Przeczytaj inne arty
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA