Śniadanie najważniejszy posiłek dnia!

Śniedanie

Chińskie przysłowie mówi: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. I choć nie powinniśmy wszystkiego traktować na poważnie, to kwestia wagi śniadania, w istocie jest tu zasadnicza.

Wielu ludzi dziś, zarówno młodszych jak i starszych, bagatelizuje kwestię tego porannego posiłku, tłumacząc się zazwyczaj, brakiem czasu lub apetytu. Konsekwencje takiej decyzji odczuć już można w ciągu dnia, choć musimy zdawać sobie sprawę, że powielając takie zachowanie codziennie, narażamy się również na poważne problemy zdrowotne.

Rezygnując ze śniadania stajemy się zdecydowanie mniej wydajni w ciągu dnia- w szkole, czy pracy. Jesteśmy bardziej rozleniwieni, ospali, przez co w konsekwencji mniej efektywni, w wykonywanych przez nas zadaniach. Ale to nie wszystko...

Jakby tego było mało, świadomie narażamy się na dolegliwości układu pokarmowego, czy otyłość. Niejedzenie śniadania, uniemożliwia przyrost mięśni i powoduje ogólne gorsze samopoczucie. Pamiętajmy również, że zjedzona w pośpiechu drożdżówka, czy pączek popity herbatą, czy kawą, nie zastąpi pełnowartościowego śniadania, jakie powinniśmy spożyć.

Dzień trzeba rozpoczynać lekkim a jednocześnie pożywnym posiłkiem, bogatym w składniki odżywcze, które dodadzą nam energii i siły na cały dzień. Na naszych talerzach powinny się znaleźć produkty, jak najmniej przetworzone- zamiast białego pieczywa- razowe, na zakwasie, pełnoziarniste.

musli.jpg

Pamiętajmy również o produktach mlecznych- serach, jogurtach. Jeśli zdecydujemy się na zupę mleczną, niech będą to pełnoziarniste płatki musli. Ważny element stanowią również warzywa i owoce. Spróbujmy „przemycić” ich jak największą ilość podczas śniadania, a na pewno wyjdzie nam to na zdrowie. Zamiast plasterka ogórka, czy pomidora na kanapę, zróbmy z nich błyskawiczną sałatkę dodając jeszcze sałatę, rzodkiewkę, czy szczypiorek i skrapiając sokiem z cytryny i oliwą, wszystko popijmy szklanką soku.

sok z kanapką.jpg

Jak widać możliwości śniadaniowych jest całe mnóstwo, wystarczy wykazać odrobinę samozaparcia i dobrej woli. Warto bowiem, dla zdrowia i lepszego samopoczucia wstać odrobinę wcześniej i spożyć smaczny posiłek, który zaopatrzy nas w energię na cały dzień. Niech śniadania staną się zdrowym nawykiem każdego z nas!!

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA