Pobyt nad rzeką lub jeziorem- jak uniknąć niemiłych wspomnień?

Każdego roku w sezonie letnim w wyniku utonięć giną dziesiątki osób. Tymczasem odpoczynek nad wodą jest jedną z najczęściej wybieranych form aktywności w okresie wakacji. Jak sprawić by wspomnienia z pobytu nad jeziorem lub rzeką były tylko i wyłącznie przyjemne? Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Należy przestrzegać kilku zasad i zachować zdrowy rozsądek. Nad zbiornik wodny najlepiej wybrać się w towarzystwie dorosłych. Jeżeli w planach jest kąpiel to wybieramy tylko i wyłącznie strzeżone plaże z ratownikiem. Przy niestrzeżonych punktach możemy jedynie pocieszyć się moczeniem stóp przy samym brzegu.

Nie zwracajmy uwagi na zachęty plażowiczów kąpiących się, takie kąpieliska nie są do końca zbadane, nie wiadomo kiedy gwałtownie może zmienić się głębokość jeziora lub rzeki. Gdy nie umiemy dobrze pływać, ubieramy specjalne kamizelki, rękawy lub koła.

Bezpieczeństwo nad jeziorem.jpg

Do wody wchodzimy powoli, stopniowo zraszając ciało, dopiero po pewnym czasie możemy rozpocząć pływanie lub zabawę w wyznaczonych do tego obszarach. Nie powinniśmy wchodzić do wody tuż po opalaniu, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Nie wolno być też przejedzonym lub bardzo głodnym, grozi to zasłabnięciem.

Jeżeli poczujemy się źle we wodzie to natychmiast z niej wychodzimy, jeżeli jesteśmy daleko od brzegu, staramy się poinformować dorosłych o złym samopoczuciu.

Skoki do wody wykonujemy tylko w przeznaczonych do tego miejscach, za zgodą opiekunów, nie skaczemy „na główkę”- ostrożności nigdy za wiele, chyba każdy miał okazję oglądać telewizyjną kampanię ukazującą skutki wypadków związanych z tym stylem skoków.

Korzystając z kajaków lub rowerów wodnych zawsze ubieramy specjalne kamizelki. Nie popisujemy się przed kolegami, korzystamy z kąpieli zgodnie z naszymi możliwościami i umiejętnościami.

Pamiętajcie rzeki są najbardziej niebezpiecznym i nieprzewidywalnym miejscem kąpieli!!!

I.B.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA