Finlandia

Flaga Finlandii

Finlandia to kraj położony w Europie Północnej, który wielkością przypomina Polskę. Jego stolicą są Helsinki. Od zachodu graniczy ze Szwecją, od północy z Norwegią, natomiast od wschodu z Rosją. Kraj ten posiada także dostęp do Morza Bałtyckiego.

Powierzchnia tego kraju wynosi 338 145km², przy gęstości zaludnienia równej 16 osób/km2. Najdłuższą rzeką w Finlandii jest Kemijoki- 550 km, najwyższym zaś szczytem Haltiatunturi1328 m n.p.m..

Dominującą religią wśród mieszkańców Finlandii jest luteranizm. Choć narodowymi językami są fiński i szwedzki, mieszkańcy posługują się również rosyjskim estońskim, czy lapońskim. Wybierając się do stolicy kraju, powinniśmy wygospodarować czas na odwiedzenie takich miejsc jak, Finnish National Gallery, City Art Museum, Kiasma Museum of Contemporary Art, National Museum of Finland, czy Art Museum w Tampere.

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO widnieją takie zabytki jak Twierdza Suomenlinna, Zabytkowa dzielnica Raumy, drewniany kościół w Petäjävesi, jak również Fabryka ścieru i tektury w Verla, czy Południk Struvego i wiele innych. Sami Finowie to naród bardzo interesujący. Określani są mianem pracowitych i jednocześnie melancholijnych.

Są narodem otwartym i , jednocześnie bardzo upartym. W kraju tym ceniony jest liberalizm i poszanowanie dla drugiej osoby. Kobiety odgrywają w państwie tym, w życiu politycznym równą rolę, co mężczyźni.

Dla Finów bardzo ważne są tytuły naukowe. Blisko 66% uczniów idzie na studia, a różnica pomiędzy najsłabszym a najlepszym studentem jest najniższa na świecie.

Narodowym symbolem Finlandii jest sauna i to właśnie ona odgrywa, wśród mieszkańców znaczącą rolę. Ludzie gromadzą się w niej w towarzystwie rodziny, przyjaciół, ale jest to również miejsce spotkań biznesowych.

FINLANDIA_sauna.jpg

foto: onebigphoto.com

W Finlandii znajduje się aż 2 200 000 saun. To właśnie w tym kraju znajduje się biuro Świętego Mikołaja ;) a co ciekawe, komiksowy Kaczor Donald został zakazany ze względu na nienoszenie spodni ;)

Dodatkowo, to, co bardzo nietypowe- Finlandia to jedyny na świecie kraj, w którym wiadomości nadawane są w języku łacińskim. inną informacją, która, dla niektórych może okazać się nowością, to fakt, że w czerwcu i lipcu na północy słońce świeci cały dzień i całą noc.

To właśnie w Finlandii powstała firma komórkowa Nokia. Na ulicy nie spotkamy budek telefonicznych, zapewne z tego powodu, że każdy obywatel posiada telefon komórkowy.

A czego się spodziewać od strony kulinarnej, wybierając się do Finlandii? Pamiętajmy, przede wszystkim, że kraj ten ze względu na panujący w nim klimat, nie dysponuje bogactwem warzyw i owoców, ale za to wykorzystuje dostęp do morza. Dlatego też Finowie spożywają w głównej mierze ryby, jak również różnego rodzaje mięsa. Ale bez obaw- jeśli nie mamy na nie ochoty, warto wybrać zupę warzywną- kesäkee. Do specjalności rybnej zaliczamy kalekukko, natomiast karjalanpaisti to potrawa, która przygotowywana jest ze wszystkich gatunków mięs, duszona we wspólnym naczyniu aż do momentu otrzymania jednorodnej masy, podawana z chlebem. Innym specjałem są karjalanpiirakat - pikantne ciastka z żytnią skórką wypełnione ryżem lub jęczmiennym puddingiem. To, czego nie mamy szans spotkać na naszych talerzach a w Finlandii nie jest niczym wyjątkowym, to smażone mięso z renifera serwowane … z jagodowym sosem.Dostać też można kiełbasę, steki, czy pizzę z mięsem renifera!

fińskie pierogi.jpg

Finlandii warto też spróbować pierogów karelskich fin. karjalanpiirakatjest - rodzaj płaskiego pieroga otwartego, wykonanego z różnych rodzajów mąki podawany z serem, mlekiem lub piwem. Należy zaznaczyć, że kuchnia fińska jest tłusta. Finlandia jest krajem, któremu warto złożyć wizytę. Jeść mięsa z renifera nie musimy ;), ale „mikołajową” Laponię, czy którąś z licznych saun, chyba każdy chciałby odwiedzić…

D. K.

Stronicowanie:
Przeczytaj inne arty
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA