4.Sprzęt do raftingu.

Rafting to sport, ekstremalny. Mimo, grożącego niebezpieczeństwa, podczas jego uprawiania, jego popularność w Polsce i na świecie, stopniowo rośnie. Wymagany sprzęt do uprawiania raftingu to, oczywiście ponton. Każdy uczestnik zobowiązany jest także do posiadania kasku, kapoka oraz pagaja, czyli krótkiego wiosła, o zaokrąglonym piórze.

Ponton, w którym siedzimy podczas spływu wykonany jest z bardzo wytrzymałego i wielowarstwowego materiału zbrojnego. Jego grubość waha się od ok. 1000-1500 gr/m2. Przeważnie posiada od czterech, albo więcej komór powietrznych, które napełniane są niezależnie. Długość pontonu wynosi od 3,5 do 6 metrów, natomiast szerokość od 1,8 do 2,5 metra.

Pontony posiadają dodatkowo, tzw. footstrapy. Są to paski o które pasażerowie zaczepiają nogi, co ma ich uchronić przed wypadnięciem za burtę.

Innym zabezpieczeniem jest lina umieszczona wzdłuż burt pontonu. Jak łatwo się domyśleć istnieją różne rodzaje pontonów. Dostępne są te symetryczne jak i asymetryczne, czy napędzane przy pomocy wioseł jak i te, przeznaczone od 4 do 12 osób.

rafring- ponton.jpg

Można spotkać również wersję podobną do katamaranu, posiadającą dwie nadmuchiwane rury przymocowane do ramy. Istnieją też wersje przenośne- packraft. Są to pontony przeznaczone dla jednej osoby, mające mały wymiar- ,5 metra długości i 1,8 kg wagi.

Czas spływu zależy oczywiście od wielu czynników. Od sprawności fizycznej uczestników, poziomu ich umiejętności i przede wszystkim długości i skali poziomu trudności wybranej trasy. Przeciętny czas wybranych zazwyczaj tras wynosi od 2- 3 godzin, jeśli mamy na myśli spławianie o charakterze typowo turystycznym, wypoczynkowym.

Mówiąc o raftingu, warto wspomnieć, że w sporcie tym istnieje 6 klas trudności, które oznaczone są cyframi od I- VI. I tak:

• Klasa I WWC (very Basic) charakteryzuje się tym, że nurt rzeki jest bardzo spokojny, brak tu miejsc trudnych wymagających wykonywania jakichś specjalnych manewrów. Tak naprawdę, po odpowiednim szkoleniu trasą tą może płynąć każdy, zalecana ona jest dla początkujących, również na spływy rodzinne.

• WWI (Basic padding skill) na trasie o tym stopniu trudności wymagana jest podstawa umiejętność wiosłowania; fale, które występują właściwie na całym odcinku są niewielkie.

• WWII (experienced paddling skills) na tym etapie należy posiadać doświadczenie na polu wiosłowania, lub pokonywać trasę w towarzystwie instruktora. Rzeka płynie szybkim nurtem, na trasie mogą pojawić się skałki.

• WWIII(experienced paddling skills) klasa wymaga już naprawdę doświadczenia; na trasie z pewnością nie zabraknie wysokich fal i silnego nurtu- atrakcje gwarantowane;)

• WWIV (whitewater experience) ta trasa to już nie żarty; przede wszystkim wymagane są umiejętności techniczne oraz doświadczenie w raftingu, bowiem silny nurt i wysokie fale są tu na porządku dziennym.

• WWV (advanced whitewater experience) duże doświadczenie to mało, tu potrzeba jeszcze pełnego profesjonalizmu, bowiem najmniejszy błąd może spowodować poważne, przykre konsekwencje

• WWVI jest najwyższym stopniem trudności. Trasa jest ekstremalna i z tego względu pokonanie jej bez żadnego „szwanku” jest niemalże niemożliwe- trzeba być naprawdę szczęściarzem, by tego doświadczyć. Z pewnością jest to, gwarancja niesamowitej dawki adrenaliny, mnóstwa wrażeń i emocji.

O raftingu śmiało można powiedzieć, że jest to sport dla każdego. Trzeba tylko racjonalnie rozważyć nasze umiejętności i możliwości. Pamiętajmy- nie warto porywać się „z motyką na słońce”, gdyż może się to dla nas źle skończyć. • Cieszmy się raftingiem powoli i smakujmy go stopniowo, niespiesznie pokonując kolejne „kręgi wtajemniczenia”, a z pewnością każda przygoda zakończy się szczęśliwie i niezapomnianie.

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA