Dania

Flaga Danii

Królestwo Danii, którego stolicą jest Kopenhaga to najmniejsze z państw nordyckich, 7,3 razy mniejsze od Polski, położone w Północnej Europie- Skandynawii. Formalnie, w jej skład wchodzą również Grenlandia oraz Wyspy Owcze.

Dania od południa graniczy z Niemcami, natomiast przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją. Powierzchnia całkowita kraju wynosi 43 098,31 km², przy czym gęstość zaludnienia równa jest 93. Najdłuższą rzeką Danii jest Gudena, której długość równa się 158 km, najwyższy zaś szczyt, to Mollehoj- 170m n.p.m. Językiem urzędowym jest duński, dominującą religią, natomiast- luteranizm. Duńczycy, jak każdy naród poszczycić się mogą wyjątkowymi zbytkami, wpisanymi jednocześnie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znalazły się kościół, kurhany oraz kamienie runiczne w Jelling,

Katedra w Roskidle, Zamek Kronborg i, nareszcie Fiord Ilulissat (fiord) (Grenlandia). Duńczycy nie należą do ludzi otwartych, podchodzą do świata raczej z rezerwą. Mimo tego, że są bardzo pracowici, lubią i potrafią się też dobrze bawić. Mimo, że nacja ta charakteryzuje się wysoką kulturą osobistą, to zarzuca się jej wyniosłość i arogancki sposób bycia.

Charakteryzują się również dziwnym poczuciem humoru. W żartach potrafią się obrażać. Bardzo ważne w Danii jest poszanowanie prywatności każdej osoby. Przychodzenie do kogoś bez zapowiedzi, czy wypytywanie o sprawy osobiste nie należy do dobrego tonu. Podobnie jest z publicznym okazywaniem uczuć- uznawane jest jako słabość.

Dania to kraj bardzo liberalny. Są bardzo tolerancyjni wobec odmiennych preferencji seksualnych. Jako pierwszy kraj w Europie Dania parom homoseksualnym przyznała takie same prawa, jak tym heteroseksualnym. To, co bardzo ważne a nas może zdziwić, w Danii leczenie jest całkowicie darmowe, odszkodowania wypłaca rząd, ale wiedzieć trzeba, że podatki w państwie tym są naprawdę bardzo wysokie.

kopenhaga przed dworcem z rowerami.jpg

Dania to kraj bardzo interesujący, bezpieczny i przyjazny turystom. Nadzwyczaj sprawnie bowiem, działa tu sieć połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych i promowych. Najciekawsze jednak zdaje się być to, że Dania to także kraj rowerzystów. Łączna długość sieci dróg rowerowych wynosi 10000 km. Rowerzyści mają pierwszeństwo w ruchu drogowym. Poruszają się na nich zarówno młodzi jak i starsi ,kobiety mężczyźni, zarówno zamożni jak i ci, o przeciętnym statusie posiadania.

Duńskie kobiety ponad elegancję cenią sobie wygodę a wszyscy mieszkańcy przywiązują dużą wagę do ciepła ognisk domowego, czego symbolem jest palenie świeczek, nawet do każdego posiłku. Z tego też powodu prawdopodobnie Dania to kraj o największym zużyciu świeczek na jednego mieszkańca. Wybierając się do Danii, choć rozmowa w tamtejszym języku z pewnością nie będzie należeć do najprostszych to, warto wiedzieć, że ich „tak” oznacza polskie „dziękuję”.

duńskie  kanapki.jpg

Dania słynie również z zamiłowania do ciasteczek, które można kupić praktycznie wszędzie. Do narodowych jednak potraw zaliczyć można kanapkę z razowego chleba- Smorrebrod oblanymi sosami majonezowym i tatarskim. Jeśli chodzi o danie obiadowe, to ważną jego część stanowi śledź. Zasiadając do stołu to właśnie nim, w dowolnej postaci, rozpoczyna się posiłek. Niezwykle popularny okazuje się być również ser wędzony.

Kraj ten warto odwiedzić jednak nie tylko ze względu na smaczne jedzenie, ale odmienny klimat, pamiątki kultury i wyjątkowy charakter mieszkańców- odmienny od tego, naszych rodaków. Kraj rowerów, ciasteczek i wiatraków mimo, że wieje chłodem , zarówno dosłownie, jak i metaforycznie godny jest uwagi.

D. K.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA