Dlaczego Sfinks nie ma nosa?

Przez stulecia ludzie zadawali sobie pytanie - dlaczego najsłynniejszy Sfinks na świecie nie ma nosa? Jego brak, to cecha charakterystyczna tego największego posągu na świecie (73 m długości i 20 m wysokości), który możemy zobaczyć w Gizie. Został wykuty w III w. p.n.e. z jednego bloku skalnego i przedstawia lwa o twarzy człowieka.

Naukowcy od lat twierdzili, że to twarz jednego z faraonów Starożytnego Egiptu ale nie mieli pewności którego. Dr Mark Lehner, amerykański naukowiec, przez 37 lat prowadził badania nad Sfinksem i innymi obiektami archeologicznymi w Gizie. I to właśnie on dowiódł, że twarz gigantycznego lwa to twarz faraona Chefrena (rządził prawdopodobnie między 2570 a 2540 r. p.n.e.).

 

Bardzo długo nie znano przyczyny braku nosa Wielkiego Sfinksa. Ukuto różne teorie na ten temat: od przyczyn atmosferycznych i działania czasu po historie o odstrzeleniu go przez stacjonujące w Gizie wojska Napoleona (1978 r.). Ostatnią wersję jednoznacznie obalono opierając się na szkicach z 1737 r., z których wynika, że posąg już wtedy nie posiadał nosa. Najnowsze badania wykazują, że posągową twarz prawdopodobnie oszpecili Arabowie (z powodów religijnych - zakaz sporządzania ludzkich wizerunków). Oprócz nosa, zniszczyli również umieszczony na czole ureusz przedstawiający świętego węża (znak władzy królewskiej i pochodzącej od Boga ). Ciekawostką jest informacja, że mitycznego stwora nie zbudowano po to by strzegł skarbów złożonych w piramidach, ale po to by towarzyszył faraonowi w duchowej wędrówce do świata umarłych i pomógł władcy osiągnąć życie wieczne.

S.N

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (1)
Skomentuj
2013-11-06 11:49
Coorchuc pisze:
Mały Edit - Napoleon w Egipcie był oczywiście w 1798 - razem z nim był tam wtedy Vivant Denon, który przywiózł z tej wystawy ogromny materiał ilustracyjny dotyczący kraju nad Nilem. A inną ciekawą informacją jest również ta, ż Sfinks został nie tyle zbudowany, co wyrzeźbiony w skale pozostałej po pozyskaniu kamienia z jego okolic.
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA