Pieprz w kuchni – ale nieco inny

Papryka-cayenne

Pieprz jest chyba najpowszechniejszą przyprawą w kuchni. W popularności ustępuje chyba tylko soli. Ale nazwy „pieprz” używa się również w odniesieniu do kilku innych – mniej oczywistych specyfików. W takich wypadkach chodzi najczęściej o różnego rodzaju mieszanki.

Zacznijmy od pieprzu cytrynowego. Jednym z dwóch składników tej mieszanki jest właśnie pieprz czarny. Drugim jest starta skórka cytrynowa. Jest to zazwyczaj grubo lub średnio mielona mieszanka, która idealnie nadaje się do przyprawiania dań rybnych – smażonych, czy grillowanych. Można znaleźć taki pieprz w formie drobno zmielonej, ale to właśnie gruboziarnista mieszanka jest najbardziej aromatyczna. Ze względu na swój skład ta przyprawa najbardziej zasługuje na nazwę pieprzu (wśród tych z poniższego zestawienia).

Pisałem poprzednio o pieprzu czerwonym i o tym, że tej nazwy używa się również w odniesieniu do przypraw innego pochodzenia – na przykład pieprzu kajeńskiego. Jednak w tym wypadku zupełnie inna roślina posłużyła za źródło tej przyprawy. Produkuje się ją z owoców papryki jednorocznej – a konkretnie z jej pikantnej odmiany zwanej cayenne. Paprykę suszy się i mieli i w takiej postaci nabywamy ją w sklepach.

Pieprz kajeński jest dość ostry i używa się go do przyprawiania między innymi zapiekanek i sosów. I tu ciekawostka – tej przyprawy używa się w suplementach wspomagających odchudzanie oraz w … produkcji czekolady.

Pieprz ziołowy – jest szczególnie ceniony za swoje walory aromatyczne. Jego skład nie uwzględnia jednak pieprzu. Jest to mieszanka suszonych aromatycznych ziół. Możemy wśród nich znaleźć między innymi gorczycę, tymianek, kolendrę, kminek, paprykę czy liście laurowe.

Pieprz ziołowy – jako wspomagający trawienie – szczególnie nadaje się do dań tłustych. W polskiej kuchni chętnie dodaje się go do kapuśniaku oraz do dań z grzybów.

Niemałym zaskoczeniem może być dla Was pieprz goździkowy. Słyszeliście o nim kiedyś? Założę się, że tak. Pod tą nazwą chowa się bowiem całkiem popularna przyprawa, znana również jako ziele angielskie.

W kuchni używamy przede wszystkim całych owoców pochodzących z rośliny zwanej korzennikiem lekarskim. Do Polski ta przyprawa dotarła z Anglii i dlatego nazywamy ją zielem angielskim, ale tak naprawdę pochodzi z Ameryki Środkowej. Pierwsi odkrywcy nazywali ją „allspice” wyczuwając w niej aromat niemal wszystkich znanych przypraw korzennych.

Być może słyszeliście jeszcze o pieprzu syczuańskim, ale on również nie jest produkowany z pieprzu, ale z jagód żółto-drzewu pieprzowego. Jest to przyprawa charakterystyczna dla krajów Azjatyckich i najczęściej wykorzystuje się ją przy drobiu i potrawach z ryżu. Kto wie, może jednak znajdziecie dla niej zastosowanie w swojej kuchni.

K.Ś.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA