Cyberbulling - nowa forma agresji wśród młodzieży

Cyberbulling

Cyberbulling to nowa forma agresji wśród młodzieży. Jeśli ktoś z Was był dręczony, obrażany w internecie lub nękany przez telefon komórkowy, to znaczy że doświadczył cyberprzemocy inaczej zwanej Cyberbullyingiem (zastraszanie w sieci).

Zjawisko niestety coraz bardziej powszechne - dotyka najczęściej dzieci i młodzież, którzy znają się ze szkoły lub mieszkają w tej samej okolicy. Rozmiar odczuwalnej przemocy internetowej może być dużo większy niż gdyby doświadczyć jej w realu, ponieważ cokolwiek wrzucamy do sieci, w błyskawicznym czasie jest dostępne dla wielu osób i pozostaje w niej na zawsze. Nawet po odnalezieniu i ukaraniu sprawców, materiały nas kompromitujące mogą zostać wcześniej przez sprawców skopiowane i ponownie udostępnione.

Cyberbullying to także prześladowanie poprzez wysyłanie obraźliwych czy wyśmiewających smsów, mmsów i e-maili. To również podszywanie się pod osobę i wysyłanie w jej imieniu fałszywych wiadomości. Pokrzywdzeni doświadczają upokarzania także poprzez upublicznianie nieprawdziwych informacji na ich temat, zdjęć (fotomontaż) lub poprzez udostępnienie w sieci zdobytych przez sprawcę prywatnych rozmów ofiary, listów, filmów czy fotografii. Gdzie jeszcze możemy doświadczyć cyberprzemocy?

Otóż na chatach, blogach, forach internetowych, portalach społecznościowych – groźne są zwłaszcza te ostatnie, ponieważ umożliwiają założenie fałszywego profilu tylko po to by prześladować konkretną osobę. Prześladujący czują się często bezkarni, ponieważ mają poczucie anonimowości ukrywając w sieci swoją prawdziwą tożsamość – to sprawia, że łatwo przychodzi im dręczenie i upokarzanie. Przerażające jest to, że nie mają z tego powodu poczucia winy i nie czują że wyrządzają innym krzywdę.

Dręczyciele swoich rówieśników traktują jak zabawę, rozrywkę a często jako sposób na zdobycie pozycji i prestiżu w grupie.

Jakie mogą być konsekwencje doświadczenia cyberbullyingu?

Ofiary skarżą się na obniżenie poczucia własnej wartości, depresję, bezsenność, bóle głowy, brak apetytu, moczenie nocne. Niestety skutki cyber prześladowań bywają też tragiczne, odnotowano wiele samobójstw popełnionych przez dręczonych w sieci. Jak się bronić? Po pierwsze należy bardzo uważać na to co publikujemy w Internecie. Bądźmy za siebie odpowiedzialni. Zarówno w sieci jak i w telefonach komórkowych mamy możliwość blokowania niepożądanych wiadomości. Jeśli korzystamy z czatów koniecznie poinformujmy administratora/moderatora o prześladowaniu. Najważniejsze to nie wchodzić w dyskusję z agresorem i jak najszybciej pokazać obraźliwą wiadomość rodzicom, nauczycielom lub innym zaufanym osobom od których możemy uzyskać pomoc.

Zastraszanie, dręczenie i prześladowanie jest karalne i prośba o ratunek dorosłych jest najlepszym rozwiązaniem. Pomoc możecie też znaleźć pod adresem helpline.org.pl czy Fundacja Dzieci Niczyje

- fdn.pl.

- http://foter.com/photo/students-and-laptops/

S.N.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA