Jak dokarmiać zwierzęta zimą. Karmniki dla zwierząt

O zasadności dokarmiania zwierząt w okresie zimowym każdy wie. Przedstawimy tu kilka sposobów na karmniki. Karmik dla ptactwa można utworzyć z niemal wszystkiego: butelce po wodzie, kartonu po mleku lub soku, grejpfruta, wydrążonego kokosa i wynieść na zewnątrz, zawiesić na balkonie a najlepiej drzewie. Pamiętaj jednak, że ostre krawędzie kartonów czy butelek powinny być zagięte lub oklejone taśmą.

Dobrze jest wbić patyk aby ptaszki miały na czym siedzieć. Powiesić należy w ustronnym miejscu tak aby nikt ptaków nie płoszył.

Aby zrobić tradycyjny  drewniany karmnik potrzebujemy:

 • 3 kawałki sklejki
 • 4 drewniane słupki
 • Palika na podstawę
 • Listwy o przekroju trójkąta ( długości dachu)
 • 4 listwy o przekroju kwadratu ( na boki karmnika aby zabezpieczyć przed wypadaniem ziaren)
 • Klej wodoodporny dwuskładnikowy do drewna
 • Gwoździki i śruby

 

Przed udaniem się na zakupy warto narysować projekt karmnika.

Podłogę ze sklejki ( Ok. 5 cm grubości) można wyciąć piłką do cięcia drewna. Następnie w każdym rogu przyklejamy słupki. Żeby się lepiej trzymały, przybijamy je od spodu gwoździkami. Dwa kawałki dachu łączymy listwą o przekroju trójkąta. (klejem i gwoździami). Listwę mocujemy po wewnętrznej stronie dachu . Następnie mocujemy dach i nakładamy go na słupki.  Pozostały jeszcze boki karmnika które zabezpieczamy listwami ( tylko takiej wysokości, żeby nie wypadały ziarna, a ptaszki miały swobodny dostęp). Możemy wbić karmnik na pal (wysokości 1,5 metra aby zabezpieczyć przed drapieżnikami) Tak utworzony karmnik malujemy farbą bezbarwną ochronną. 

 

Można również karmnik zrobić z grejpfruta. Co nam będzie potrzebne:

·         Grejpfrut

·         Smalec przetopiony samodzielnie

·         Ziarna słonecznika, siemię lniane

·         Bawełniany sznurek 

Smalec rozpuść w rondelku. Dorzuć ziarna.

Grejpfrut rozkrój na pół, wyciśnij sok. Oczyść łyżeczką resztę miąższu i pestek. W każdej połówce zrób 3 dziurki ( możesz patyczkiem do wykałaczek). Przewiąż bawełniany sznureczek przez dziurki (ważne aby sznurek był bawełniany, jeśli użyjecie sztucznego ptaki mogą się zaplątać i nie uwolnić). Złóż końce sznurka razem i zawiąż przy brzegu grejpfruta, następnie zwiąż wszystkie sznurki razem na węzeł z pętelką. Wypełnij miseczki tłuszczem i zaczekaj aż stężeje. Zawieś gotowe karmniki na drzewie.

Tak specjał przygotowany można umieścić też w wydrążonym kokosie.

jak_zrobić_karmik_dla_zwierząt-jak_dbać_o_zwierzęta_zimą-ciekawostki_technologiczne-inetrnet-gry_i_zabawy_dla_dzieci-wydarzenia_imprezy_dla_dzieci-zajecia_polekcjach-3.jpg

źródło: e-ogródek.pl

Karmnik z butelki:

 • 1,5 litrowa butelka
 • Pokrywka od słoika lub kawałek wyciętej deski
 • Kilka wkrętów i  śrubokręt
 • Taśma klejąca lub sznurek i kilka gwoździ
 • Półmetrowa listewka

Do listewki, mniej więcej w środek przymocowujemy butelkę. Możemy owinąć kilka razy taśmą lub przybić gwoździami i dobrze okręcić sznurkiem aby była stabilna. Odwracamy butelkę tak aby była w normalnej pozycji. Teraz możemy wsypać ziarenka. Montujemy za pomocą wkrętów nakrętkę bądź deseczkę. Gdy odwrócimy butelkę wysypie się część ziarenek.  Tak będą mogły jednocześnie jeść dwa ptaszki. Pamiętajmy, aby do deseczki przybić osłonki by ziarenka nie wypadały. Na koniec przybijamy listę do drzewa, pala i czekamy na pierwszych gości.

Sikorką  wystarczy powiesić kawałek słoniny przewleczonej na sznurek. Ważne żeby słonina była nie wędzona i nie solona. 

K.J.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA