Co to są tantiemy?

Co to są Tantiemy?

Każdy kto wykorzystuje materiały audiowizualne jest zobowiązany do uiszczenia opłat. Są nimi tantiemy które przekazuje na rzecz właściwej organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ).

Osobami wykorzystujący twórczość nazywa się użytkownikami ( np. nadawcy telewizji, operatorzy kablowi, kiniarze). Natomiast uprawnionymi to twórcy i właściciele praw autorskich materiałów którym wypłacane są tantiemy.

Tantiemy mogą dotyczyć między innymi:

·         Praw autorskich

·         Patentów

·         Znaków handlowych

·         Prawa do badania i eksploatacji złóż surowców naturalnych ( np. minerałów czy ropy)

Tantiemy naliczane są z reguły procentowo od sprzedaży i wykorzystania twórczości przez użytkowników. Oprócz wynagrodzenia za pracę autor, bądź właściciel praw autorskich, otrzymuje dodatkowy system wynagrodzenia. Oprócz tantiem procentowych może być ustalona kwota np. za emitowanie utworu muzycznego w radiu.

Odnośnie utworów muzycznych opłaty pobierane są od sprzedaży jak również od emitowania utworu w miejscu publicznym i od wykorzystania tekstu bądź muzyki. Wynagrodzenie te otrzymuje twórca. Jednak żeby uprościć ten system wynagrodzeń artyści zrzeszają się w organizacjach i z tej organizacji rozsyłane są one do poszczególnych autorów. W Polsce taką organizacją jest Stowarzyszenie autorów Zaiks.


Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA