2.Dojrzewanie

dojrzewanie

Wszystkie zmiany, jakie zachodzą w organiźmie w czasie fazy dojrzewania mają przygotować ciało do urodzenia dziecka. Zmiany te następują :

-wewnątrz, czyli z małej dziewczynki, która czas spędzała na zabawie z lalkami, oglądaniu bajek, graniu w gumę, ganianiu w berka zmieniasz się powolutku w odpowiedzialną, spokojniejsza nastolatkę, która przeżywa pierwsze miłości, pierwszy pocałunek.

-na zewnątrz, czyli zmienia się budowa ciała. Bardzo szybko rośniesz, poszerza się miednica i biodra, tkanka tłuszczowa nie spala się tak szybko i odkłada na udach i biodrach, przez co talia wydaje się być węższa, a ciało bardziej kobiece, rosną piersi.

Dojrzewanie to zmiany. Widoczne zmiany zewnętrzne zaczynają się około 10 roku życia, wewnętrzne  zachodzące w psychice trochę później.  Pojawiają się problemy typu:

-czy już i jaki stanik kupić;

-co wybrać podpaski czy tampony, jak ich używać;

-skąd się biorą dzieci;

-owłosienie łonowe, miesiączka, wydzieliny z pochwy;

-pocenie się, jakie stosować środki czystości, dezodoranty;

- randki, pierwsze miłości, bliskość, pocałunki, seks…

Tyle zmian, tyle informacji, nie zdziwiłabym się, gdybyś czuła sie teraz trochę przestraszona, zakłopotana czy zagubiona.  Wiedz, że wszystkie te zmiany zachodzą powoli - nie jednego dnia czy jednej nocy ;) Nie obawiaj się ich, nie staniesz się nagle dorosła. Nikt nagle nie zakaże ci zabawy, wygłupów, czy żartów.

Pamiętaj tez, że jesteśmy tu żeby Ciebie wesprzeć i pomoc przejść przez ten najtrudniejszy etap w życiu. W razie pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji na forum. Śmiało zadawaj pytania.

dojrzewanie1...jpg

Stronicowanie:
Lubię
8.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (1)
Skomentuj
2013-01-15 19:16
monster high pisze:
hym chyba nie ma się czego bać ;)
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA