2.Metoda Ogino-Knausa- kalendarzyk małżeński

 

Metodę te powinny stosować kobiety regularnie miesiączkujące. Polega ona na zaprzestaniu współżycia podczas dni płodnych, kiedy następuje owulacja, czyli jajeczkowanie. 

Przy regularnym cyklu będzie to okres pomiędzy 10-17 dniem licząc od pierwszego dnia krwawienia. Niestety stosując tą metodę antykoncepcyjną nie mamy stuprocentowej pewności zabezpieczenia, gdyż długość cykli miesiączkowych może się znacznie zmienić po porodzie, chorobie, podróży, na skutek zmiany klimatu, przeżyć, silnych stresów itp. Wówczas zmienia sie termin jajeczkowania i poprzednie dokładne obliczenia nie są już aktualne, zawodzą.

Metoda ta, tak jak każda inna nie zabezpiecza nas przed chorobami przenoszonymi droga płciowa. Ryzyko zachorowania na śmiertelną chorobę jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia. NALEŻY więc współżyć z jednym stałym partnerem, o którym wiadomo, ze nie jest nosicielem, używać prezerwatyw i dopiero uzupełniająco środków plemnikobójczych.

Skuteczność metody kalendarzyka małżeńskiego nie jest duża. Na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż waha się od 15 do 47. Metoda ta jest niezwykle zawodna poza tym niebezpieczna, gdyż nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 


Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA