4.Metoda Termiczna

 

Metoda termiczna polega na systematycznym mierzeniu temperatury ciała. Dzięki temu można śledzić czynność jajników i rozpoznać odbyte jajeczkowanie. Temperaturę najlepiej mierzyć z rana,  na czczo przez 5 minut, w jamie ustnej, pochwie lub odbytnicy, za każdym razem w tym samym miejscu i  o tej samej porze, specjalnym termometrem , który pokazuje zakres stopni 36-38 ۫C. Różnica czasu pomiaru o więcej niż 1 godzinę może mieć wpływ na skuteczność metody. 
Temperatura zmienia się w charakterystyczny sposób w poszczególnych dwu fazach cyklu:

1 faza - trwa od 1 dnia miesiączki do jajeczkowania. Temperatura jest wtedy niższa niż zwykle.

2 faza – zaczyna się po jajeczkowaniu i trwa do następnego okresu. Temperatura jest wtedy wyższa, ponieważ ciałko żółte wytwarza progesteron, który działając na ośrodek termoregulacji powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała.

W ciążę można zajść, kiedy z niższej temperatury przechodzimy w wyższą. Niższa temperatura trwa zazwyczaj około 6 dni, a wyższa 3 dni. Dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione i może być zapłodnione przez plemniki.  Okres niepłodności po jajeczkowaniu zaczyna się czwartego dnia ustalonej temperatury wyższej.

Wyniki pomiarów zapisujemy na wykresie.

Znajdujemy fazę niskich temperatur występującą w I fazie cyklu i kreślimy linię poziomą o 0.5 Co powyżej najwyższej temperatury tej fazy. 

Trzy pierwsze dni, które występują po przejściu wykresu przez wykreśloną linię uznajemy za ostatnie dni płodne cyklu, a dni od 4 dnia do pierwszego dnia miesiączki uznajemy za okres niepłodności.

Dodatkowo możemy wyliczyć ilość dni niepłodnych w I fazie cyklu.  znając długość trwania najkrótszego cyklu i najkrótszej I fazy cyklu czyli fazy niskich temperatur określanych na podstawie minimum 12 ostatnich cykli. Od najkrótszego cyklu odejmujemy 19 dni, a od najkrótszej fazy niskich temperatur 6 dni. Otrzymana liczba stanowi ilość dni niepłodnych licząc od 1 dnia miesiączki. Jeżeli odejmując otrzymamy dwie różne liczby to dla większego bezpieczeństwa wybieramy mniejszą

Jeżeli najkrótszy cykl to 26 dni.

25-19=6

Długość najniższej temperatury w tych samych cyklach wynosi 16, 14, 15, 13, 15, 14 dni.
Najkrótsza faza najniższej temperatury trwa 13 dni.

13-6=7

W tym przypadku 6 dni stanowi fazę niepłodności przedowulacyjnej.

Stosując tą metodę należy powstrzymać się od stosunków seksualnych w czasie dni płodnych, zachować sumienność i dokładność w mierzeniu temperatury. Należy pamiętać, że inne czynniki mogą zmienić temperaturę, np. stres, leki, choroby zakaźne i infekcje przebiegające z podwyższeniem temperatury ciała. Problemem może być prawidłowe naniesienie na wykres i jego interpretacja. Zmylić może nas np. jednofazowy cykl bezowulacyjny, który się czasami zdarza. Wówczas różnice w temperaturach są mylące.

Metoda ta pozwala określić termin owulacji po fakcie, wtedy gdy on nastąpił. Oznacza to, że będziemy znali 1 dzień niepłodności poowulacyjnej!!!!

Metoda ta, tak jak każda inna nie zabezpiecza nas przed chorobami przenoszonymi droga płciowa. Ryzyko zachorowania na śmiertelna chorobę jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia. NALEŻY więc współżyć z jednym stałym partnerem, o którym wiadomo, ze nie jest nosicielem, używać prezerwatyw i dopiero uzupełniająco środków plemnikobójczych.

Skuteczność metody termicznej, wyrażonej wskaźnikiem Pearla wynosi 0,3 do 17,3 w zależności od sumienności i dokładności przeprowadzanych pomiarów i ich interpretacji.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA