Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia Andrzejek. Historia Andrzejek.

Historia Andrzejek

Andrzejki  inaczej Jędrzejki lub Jędrzejówki  to wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, gdy zapadnie zmierzch. W obecnych czasach to magiczne święto cieszy się dużą popularnością. Tego dnia organizuje się huczne imprezy w gronie przyjaciół. Jest to ostatnia okazja do zabaw, przed Adwentem, czasem refleksji, postu piątkowego, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Geneza Andrzejek. Naukowcy nie są zgodni co do historii powstania Andrzejek. Jest kilka teorii.  Jedna wskazuje na greckie pochodzenie tego święta, ponieważ  św. Andrzej- Andros w greckim tłumaczeniu oznacza męża, mężczyznę. Inni dopatrują się związków tej tradycji w starogermańskim kulcie boga Freyera. Chrześcijanie natomiast modlili się do św. Andrzeja o szczęśliwe i długie małżeństwo. Obrzędy andrzejkowe znane są z XII wieku, jednak istnieją dowody, że ta tradycja jest jeszcze starsza.

Dawniej wierzono, że tego magicznego dnia wrota przyszłości się otwierają i uchylają rąbka tajemnic dotyczących miłości. W Wigilię św. Andrzeja wróżyły dziewczęta w Katarzyny, kilka dni wcześniej chłopcy. Jednak panowanie nie świętowali z zapałem tego dnia i zwyczaj uległ zapomnieniu około XIX wieku.

Obecnie ludzie coraz mniej są przesądni, nie wierzą w zabobony. Stare zwyczaje ludowe traktują z przymrużeniem oka. Dziś wróżby andrzejkowe traktuje się bardziej jako formę dobrej zabawy i rozrywki niż wyrocznie. Zmienił się też zwyczaj oddzielnego obchodzenia tego święta. Teraz chłopcy i dziewczęta bawią się razem.

W dziale Zabawy Andrzejkowe zamieściliśmy przeróżne wróżby. Możecie wybrać kilka i wypróbować na imprezie w szkole lub w domu z rodzicami.  Koniecznie zapiszcie sobie co wam wyszło, żeby  za rok sprawdzić czy to była prawda! Udanej zabawy!  ;)

Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia Andrzejek. wróżby Andrzejekowe-jak_zrobic_bombki_na_choinke-portal_dla_dzieci-polekcjach-gry_zabawy_dla_dzieci-zajecia_artystyczne-wydarzenia_imprezy_kulturaln.jpg

Andrzejki...JPG

Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia Andrzejek. Historia Andrzejek-jak_zrobic_bombki_na_choinke-portal_dla_dzieci-polekcjach-gry_zabawy_dla_dzieci-zajecia_artystyczne-wydarzenia_imprezy_kulturalne-wróżki.JPG

Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia Andrzejek. Historia Andrzejek. Zabawy, obrzędy, wróżby Andrzejkowe.

Stronicowanie:
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA