Jak zostać lekarzem?

Jak zostać lekarzem?

O tym zawodzie marzy wielu młodych ludzi. Do dzisiaj wiąże się on z ogromnym prestiżem. Jednak zanim zdecydujemy się na tę drogę musimy się poważnie zastanowić oraz rozważyć wszelkie wątpliwości. Aby móc ubiegać się o przyjęcie na kierunek lekarski trzeba zdać dobrze maturę.

Po gimnazjum najlepiej wybrać technikum lub liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno–chemicznym. Większość uczelni przy rekrutacji studentów bierze pod uwagę wyniki maturalne z biologii i chemii zdawanych na poziomie rozszerzonym.

Bardzo trudno dostać się na medycynę, gdyż jest wielu chętnych. Z reguły z egzaminu dojrzałości należy zdobyć po około 85% z każdego z wyżej wymienionych przedmiotów. Studia trwają sześć lat. W toku jest wiele zajęć praktycznych, ale i wiele nauki pamięciowej.

Do egzaminów trzeba przerobić mnóstwo materiału. Jednak, jak przyznają sami studenci, znajdzie się czas także na zabawę z przyjaciółmi. Niestety należy wziąć także pod uwagę wysokie koszty kształcenia, w szczególności cenę książek. Po studiach należy zdać egzamin państwowy i odbyć roczny staż. Potem wybiera się specjalizację, ich liczba jest ograniczona i często bywa tak, że nie ma szans na udanie się na tę upragnioną. Trwa ona średnio pięć lat.

Przewiduje się, że wkrótce na specjalizację będzie można udać się już od szóstego roku studiów. Lekarze pracują bardzo dużo, również w święta i weekendy, na różne zmiany. To praca bardzo stresująca i wymagająca ogromnej empatii wobec ludzi. Ta grupa zawodowa jest bardzo podatna na wypalenie zawodowe.

I.B.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA