ZOO co o nim wiemy?

Zoo

Chyba każdy choćby raz w życiu był w zoo. Zwiedzanie ogrodu zoologicznego to ciekawy pomysł na aktywne i przyjemne spędzenie wolnego czasu w połączeniu ze zdobywaniem wiedzy. Obecnie oferty miejskich ogrodów zoologicznych są bardzo rozbudowane- od karmienia łagodnych zwierząt np. kóz po przejazdy ciuchcią i wykłady.

W każdym dużym mieście w Polsce znajduje się taka placówka. Najbardziej rozległy jest ogród zoologiczny w Gdańsku- Oliwie, zaś najdłuższą historią może pochwalić się zoo we Wrocławiu. Wrocławska instytucja charakteryzuje się również największą różnorodnością gatunkową.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż ogrody zoologiczne mają swoje korzenie w starożytności. Pomysły na takie miejsce wprowadzano w praktykę już około 2000 lat p. n. e. Zwierzyńce powstały między innymi w Egipcie oraz Chinach i stanowiły dumę władców, a także dostarczały rozrywki. W średniowieczu w Polsce taki ogród założył Jan III Sobieski. Do najstarszych istniejących należy placówka w Wiedniu, założona w 1752 roku.

Główną funkcją zoo jest edukacja, odwiedzający uczą się empatii wobec zwierząt, rozwijają swoją wiedzę na temat odległych krańców ziemi. Ogrody zoologiczne stanowią miejsce rekreacji- czynnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przyczyniają się także do podtrzymywania życia gatunków zagrożonych wyginięciem. Obecnie w tych instytucjach panują dużo lepsze warunki dla zwierząt niż kiedyś.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA