Czy wiesz, że kameleon...

Kameleon

Kameleon należy do rodziny jaszczurek. Zamieszkuje lasy Afryki, Tanzanii i Madagaskaru. Można go spotkać z reguły na dużych wysokościach. Poluje głównie na owady. Nie gardzi jednak mniejszymi jaszczurkami i gryzoniami. Podjada także owoce, prawdopodobnie w celu zaspokojenia pragnienia.

Kameleony znane są z umiejętności zmiany barwy, która pomaga tym zwierzętom maskować się i chronić przed drapieżnikami. Wbrew powszechnemu mniemaniu, ta zdolność nie podlega całkowitej zmianie barwy lecz jest to tylko inny odcień.

Zaniepokojony kameleon spłaszcza się, nieruchomieje i dzięki zmianie barwy, wtapia w otoczenie. Skóra niektórych drapieżników pokryta jest rogami lub kolcami co dodaje drapieżności.

Kameleon jest przystosowany do życia na drzewie. Posiada długi, giętki ogon który owija dookoła gałęzi. Częściowo zrośnięte palce, pomagają gadowi, poruszanie się po najcieńszych gałęziach.

W chwytaniu zdobyczy pomaga gadowi wydzielina pokrywająca czubek języka. Długość języka przekracza długość ciała. W trakcie polowania język  może być wysunięty z prędkością 5 m/s, co pozwala dosięgnąć ofiarę w mniej niż 0,01 s.

Oczy kameleona mogą obracać się w każdym kierunku, jedno niezależne od drugiego.

Największym kameleonem jest kameleon jemeński który osiąga 65 cm długości. Najmniejszym jest natomiast kameleon karłowaty, który ma zaledwie 45 mm długości.

K.J.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA