Halloween. Noc duchów i upiorów.

Halloween

Święto Halloween pochodzi sprzed 2000 lat gdy w tym czasie Irlandię zamieszkiwali plemiona celtyckie. Tradycja ta wywodzi się od druidów którzy byli magikami, lekarzami sędziami. Święto obchodzi się w wigilię Wszystkich Świętych a nazwa wywodzi się od „All Hallows” co oznacza co nasze Wszystkich Świętych.

W tym czasie, 2000 lat temu żegnano w ten sposób jesień, witano zimę i zmarłych, których w ten dzień bóg śmierci uwalniał na ziemię pod postacią zwierząt ( najwięksi grzesznicy przybierali postać najmniejszych zwierząt). Bogu śmierci składano ofiary z plonów zebranych w ciągu roku, aby duszę ich bliskich pokierował do nieba bądź piekła a nie skazywał na wieczną tułaczkę po ziemi. Palono również ogniska.

Zwyczaje są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii kultywowane do dziś jednak w formie zabaw i wróżb. Popularne cukierek albo psikus są praktykowane głównie przez dzieci, wywodząc się od druidów w Szkocji którzy chodzili od zamku do zamku i czynili praktycznie to samo, czyli poczęstunek, a dla skąpców plagę biedy. Świeczki wkładano do wyrzeźbionej głowy Jacka O-Lanterna niegodziwego kowala którego przestępstwa nie pozwoliły pójść do raju, natomiast w piekle Lucyfer obawiał się tak dużej konkurencji, więc skazano go na tułaczkę po ziemi, a do oświetlenia dal mu wydrążoną z ogniem w środku piekielną rzepę. Przed domostwami wystawiano wydrążone dynie z ogniem w środku aby zły duch Jacka nie podchodził zbyt blisko.

W święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Z tej okazji w kinach dla dorosłych organizowane są pokazy filmowe, jak również sztuki teatralne. Dla dzieci w szkołach i przedszkolach organizowane są dodatkowe atrakcję . Dzieci przebierają się za postacie z filmów grozy. Chodzenie od domu do domu i zbieranie słodyczy praktykowane jest nie często, ale coraz bardziej staje się powszechne. Odpowiednikiem w religii chrześcijańskiej święta Halloween jest

Dzień Zaduszny obchodzony 2 listopada.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA