Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto ustanowione w roku 1920 pod koniec I wojny światowej, na cześć odzyskania niepodległości po 123 latach od rozbioru. Ustalone w latach II RP, przywrócone w roku 1989.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a 11 listopada jest dniem umownym, kiedy to wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego.
Dzień 11 listopada był świętem celebrowanym od 1920 roku. Odbywały się defilady wojskowe, msze święte w intencji ojczyzny, wręczano ordery Virtuti Militari.
Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1944 oficjalne świętowanie było niemożliwe. W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę Manifestu PKWN. Zniesiono również Święto Niepodległości.
W okresie stalinowskim manifesty patriotyczne były brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestników aresztowano przez Służbę Bezpieczeństwa.
Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u w 1989 roku.
Dzień 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W całej Polsce obchodzone są obchody a przed urzędami, domami wywieszane są flagi narodowe. Oprócz Święta Niepodległości w Polsce jest obchodzone Święto Służby Cywilnej.
W innych częściach świata dzień 11 listopada to święto:
w Stanach Zjednoczonych – Dzień Weteranów,
Wspólnota Narodowa-Dzień Pamięci,
Tajwan- Dzień Bliźniąt.