5. Zastrzyk antykoncepcyjny

 

Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych jest jedną z najskuteczniejszych metod. Milimetrowa dawka leku, zawierająca hormony( pochodne kobiecego progesteronu), wstrzyknięta domięśniowo, zabezpiecza kobietę przez okres trzech miesięcy. W tym czasie podobnie jak przy metodzie laktacyjnej kobiety nie maja okresu, nie krwawią, nie dochodzi do owulacji. Są tymczasowo niepłodne.

Zastosowanie zastrzyku antykoncepcyjnego jest wygodne, szczególnie polecane kobietom, którym zdarza się zapomnieć wziąć pigułkę. Hormony przedostają się bezpośrednio do krwi, dzięki temu dawka hormonów jest mniejsza a i ewentualne niedyspozycje pokarmowe (nudności, wymioty, biegunki) nie wpływają na wchłanianie hormonów i nie wywołują obniżenia skuteczności antykoncepcji.

Hormony zawarte w zastrzykach działają podobnie do pigułek i plastrów antykoncepcyjnych. Wpływają na przysadkę mózgową tak, że nie pobudza ona  jajnika do wytwarzania komórek jajowych, przez co zahamowany  jest proces owulacji. Dochodzi także do zmian w składzie czopu śluzowego w szyjce macicy, przez co ruch plemników i rzęsek, w które wyposażony jest nabłonek wyścielający ścianki jajowodów, jest utrudniony.

Zastrzyki antykoncepcyjne podobnie jak i inne leki, dostępne są wyłącznie na recepty lekarskie. Ginekolog dobiera odpowiedni środek antykoncepcyjny i wypisuje receptę, po uprzednim zbadaniu kobiety. Konieczne jest zrobienie badań ciśnienia tętniczego krwi, morfologicznych, ginekologicznych, cytologii szyjki macicy oraz przeprowadzenie badania piersi oraz badania laboratoryjnego . Zaleca się systematyczne zgłaszanie na badania kontrolne.

Zastrzyk należy wykonać w pierwszym bądź drugim dniu krwawienia menstruacyjnego, najlepiej w gabinecie podczas wizyty.

Wady stosowania tej metody to: przyrost masy ciała, wzrost apetytu, suchość pochwy, spadek libido, wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Minusem niewątpliwie jest tez to, że niepożądanych działań nie da się wcześniej niż przed zakończeniem terminu działania wstrzykniętego środka, wyeliminować. Cykl miesiączki po zastrzyku zanim wróci do normy mija jakis czas(nawet do 18 mies)

Taka forma antykoncepcji może być stosowana przez kobiety karmiące piersią, nie ma wpływu na pokarm, na jego skład, czy objętość.

Metoda ta, tak jak każda inna nie zabezpiecza nas przed chorobami przenoszonymi droga płciowa. Ryzyko zachorowania na śmiertelna chorobę jaką jest Aids wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczenia. NALEŻY więc współżyć z jednym stałym partnerem, o którym wiadomo, ze nie jest nosicielem, używać prezerwatyw i dopiero uzupełniająco środków plemnikobójczych.

 

Skuteczność zastrzyku antykoncepcyjnego jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi 0,3, oznacza to, że na 100 kobiet, które przez jeden rok stosują tą metodę ilość nieplanowanych ciąż wynosi 3.

Podsumowując można stwierdzić, że zastrzyki hormonalne nie są najlepszą metodą antykoncepcji dla zdrowych kobiet a już na pewno młodych kobiet, które mogą stosować inne nowoczesne rodzaje antykoncepcji. Fakt, że wygoda może przesłaniać efekty uboczne, ale myślę, że warto przeanalizować wszystkie za i przeciw do stosowania zastrzyków. 

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (1)
Skomentuj
2013-01-25 22:24
aga pisze:
ojej! nie wiedziałam że coś takiego istnieje!
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA