10.Pierwszy stanik

"Nie ma określonego momentu, w którym trzeba kupić pierwszy stanik. Biustonosz dla nastolatki jest potrzebny wtedy, kiedy biust zaczyna mieć swoją wagę. Stanik ma za zadanie wspomóc dziewczynę w utrzymaniu piersi w wygodnej pozycji. Może także pomóc dziewczynom, które nie chcą, by spod bluzki widać było im sutki. Pierwszy biustonosz jest konieczny, kiedy między skórą piersi, a klatki piersiowej pojawiają się odparzenia i obtarcia.

Kiedy potrzebny jest biustonosz?

Pierwszy stanik powinno się kupować, kiedy biust zaczyna się rozwijać na tyle, że ma już swój ciężar. Jednak bardzo często nakupno pierwszego stanika ma wpływ presja rówieśniczek, które noszą już staniki. Zdarza się także, że dziewczyny chcą „zakryć” biust stanikiem, aby nie było widać im sutków spod bluzki. Wszystkie te powody, bardziej „wewnętrzne”, niż odnoszące się do rozmiaru biustu nastolatki, są równie ważne. Te czynniki mają wpływ na psychikę dorastającej dziewczyny, dlatego także trzeba je wziąć pod uwagę.

Oprócz powyższych czynników istnieją bardziej „obiektywne” powody do noszenia stanika. Chodzi tu głównie o rozmiar biustu. Biust mający swój ciężar potrzebuje „wsparcia”. Opadające już piersi mogą wywoływać podrażnienia między skórą piersi, a klatki piersiowej, czemu przeciwdziała dobrze dobrany stanik. Piersi podskakujące podczas lekcji w-fu to dyskomfort, który można wyeliminować właśnie za pomocą stanika.

Jak dobrać biustonosz dla nastolatki?

Pierwszy stanik może pomóc dziewczętom narzekającym zarówno na zbyt mały, jak i zbyt duży biust. Biustonosz unosi piersi i izoluje delikatną skórę od ubrań. Pamiętajmy jednak, że strona estetyczna to nie wszystko. Pierwszy biustonosz nie powinien mieć usztywnień i fiszbinów. Na początek trzeba oswoić się z noszeniem czegokolwiek w tym miejscu. Dobrym materiałem na pierwszy stanik jest mikrofibra lub bawełna z dodatkiem lycry. Dzięki temu będzie to nieuciskająca i wygodna część bielizny.
Fason pierwszego stanika powinien być jak najwygodniejszy. Na początek dobrze sprawdzą się krótkie sportowe topy i braletki, czyli staniki złożone z trójkącików. Oba te biustonosze dla nastolatek nie mają fiszbinów. Wybieramy je także wtedy, kiedy biust nastolatki jest jeszcze niewielki, ale dziewczyna uważa, że stanik jest jej potrzebny.
Kolejnym etapem może być „klasyczny” stanik z zapięciem i miseczkami. Wybierzmy jednak wersję bawełnianą i starajmy się, by rozmiar był jak najlepiej dobrany. Często dziewczęta skarżą się na to, że zapięcie podnosi się im w górę pleców. Dzieje się tak, jeśli obwód pod biustem stanika jest za duży dla szczupłej nastolatki. Obwód jest podawany w centymetrach w rozmiarze stanika, np. 70B znaczy, że obwód klatki piersiowej pod biustem wynosi 70 cm, 80A - 80 cm itd. Można zmierzyć sobie obwód klatki piersiowej przed pójściem na zakupy stanika.
Jeśli zdecydujemy się na fiszbiny, które nadają się dla większego już biustu, także uważajmy, aby je odpowiednio dobrać. Jeśli uciskają po założeniu, oznacza to, że ich rozmiar jest zbyt mały. Oznacza się go literą zawartą w rozmiarze stanika. Aby ją obliczyć należy zmierzyć obwód pod biustem i mniej więcej na wysokości sutków, nie zaciskając, po czym odjąć te liczby od siebie. Wynik 12-14 cm oznacza rozmiar A, 14-16 - B itd. Są to jednak wartości przybliżone i różniące się w zależności od producenta i każdy stanik trzeba przed zakupem zmierzyć."

źródło:parenting.pl

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA