Kłótnie z rodzeństwem- jak rozwiązywać konflikty

Konflikty miedzy rodzeństwem

Czy pamiętasz gdy byliście małymi brzdącami i zabieraliście sobie z rodzeństwem zabawki? A może nadal kłócicie się o różne rzeczy i bywa, że dochodzi między wami do szarpaniny a nawet bójki?

Czy zdarza się, że rodzice widząc wasze przepychanki bagatelizują sprawę i uważają takie zachowania za normalne? Otóż nie zawsze spór między rodzeństwem jest neutralny. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania które dowiodły, że agresja między rodzeństwem może mieć tak samo destrukcyjny wpływ jak przemoc doświadczana od dzieci w przedszkolu czy szkole.

Dzieci, które doświadczyły agresji ze strony rodzeństwa (znęcanie się psychiczne, przemoc fizyczna, zniszczenie prywatnych rzeczy) odczuwają lęk, złość, przygnębienie, są bardzo zmartwione i zestresowane. W wielu przypadkach nie nabywają – jak się powszechnie uważa – umiejętności radzenia sobie z problemami czy walki o swoje prawa.

Jest całkowicie odwrotnie, stają się wycofane, nieśmiałe, wystraszone. Im młodsze dziecko doświadcza agresji fizycznej tym gorzej to znosi psychicznie. Trzeba zaznaczyć, że nie mówimy o normalnych sprzeczkach jakich nie da się uniknąć między rodzeństwem. Mówimy, o szkodliwych konfliktach, które mają swoje konsekwencje w postaci problemów emocjonalnych u dzieci.

Jak odróżnić te sytuacje?

Otóż martwić się należy wówczas gdy nękanie ze strony rodzeństwa powtarza się, gdy relacja przybiera takie formy agresji że wyraźnie widać podział na ofiarę przemocy i jej sprawcę, gdy agresor ewidentnie działa motywowany złą intencją. Jeśli macie takie problemy, jeśli czujecie się prześladowani – reagujcie, szukajcie pomocy u rodziców, przyjaciół, nauczycieli, osób którym możecie zaufać.

http://foter.com/photo/dont-bother-me-im-angry/

 

S.N.

Stronicowanie:
Lubię
0.0 / 10  (0 ocen)
Komentarze (0)
Skomentuj

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA