Makao

Makao to gra karciana. Nazwa gry pochodzi od portugalskiej kolonii w Chinach, Makau. Grać w nią może praktycznie dowolna liczba uczestników, dla 2-4 graczy używamy jednej talii, jeśli gra 5-8 osób korzystamy z 2 talii.

Gra polega na jak najszybszym pozbyciu się wszystkich kart. Kiedy zostaje nam 1 karta koniecznie trzeba powiedzieć MAKAO, bo jeśli przeciwnik zauważy, że tego nie zrobiliśmy może krzyknąć stop i dostajemy 5 karnych kart dodatkowo. Natomiast, kiedy pozbywamy się już ostatniej karty mówimy  Makao i po Makale.

Zasady ogólne.

Na początek ustalacie kolejność, w jakiej będziecie grać. Ten który będzie się ruszał ostatni rozdaje karty, pojedynczo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdemu graczowi po pięć sztuk. Musi to zrobić tak żeby nikt nie widział kart przeciwnika. Z  pozostałej, ułożonej obrazkiem od stołu, kupki talii kart wykłada się pierwszą z brzegu na środek tzw stos. Nie może być to karta funkcyjna – czyli 2, 3, 4, Walet, Król i As. Wyciągamy pierwszą od góry dotąd aż będzie odpowiednia.

Gracze porównują własne karty z wyłożonymi na stole. Położyć można jedynie kartę pasującą kolorem lub wartością (np.6 na 6, 7 na 7 itd), jeśli się nie ma takiej, trzeba dobrać kartę z kupki. Jeśli się okaże, że wyciągnięta karta jest odpowiednia można ją od razu położyć na stos.

Przykład

-na stole leży karta 6 pik

gracz mający 6kier, 10 pik, waleta karo, króla kier i 2 trefl, może położyć 6 kier albo 10 pik. Jeżeli gracz nie ma pasującej karty lub nie chce pozbywać się jednej z tych, które pasują, to musi dobrać kartę z talii.

Jeżeli wszystkie dobierane karty z zakrytej kupki talii skończą się, zostawiamy ostatnią kartę ze stosu kart dokładanych, a resztę tasuje osoba, która ostatnia chciała dobrać kartę.

Na raz można wykładać tylko 1, 3 lub 4 karty według wartości lub schodkami(wtedy karty muszą mieć ten sam kolor). Nie można wyłożyć 2 kart. Często reguły są stosowane w każdej grze; zwykle zależy to od samych graczy.

 

Podstawowe zasady gry

dwójka i trójka – nakazują pobranie karnych kart, dwóch lub trzech. Jeśli gracz ma karty o tej samej wartości lub kolorze (wyłącznie dwójki i trójki), może ją wyłożyć zmuszając tym samym kolejnego gracza do pobrania sumy leżących karnych kart. Kolejny gracz też może wyłożyć pasującą kartę itd.

czwórka – kolejny gracz czeka jedną kolejkę lub kładzie czwórkę a następny gracz czeka już 2 kolejki itd. Gracza zatrzymanego 4-ką nie obowiązuje pobieranie kart.

od piątki do dziesiątki nie mają specjalnego znaczenia

walet – gracz może zażądać kart od piątki do dziesiątki

król kier – kolejny gracz pobiera pięć kart

król pik – poprzedni gracz pobiera pięć kart

as – gracz może zażądać zmiany koloru

joker – może być dowolną kartą

dama - "dama na wszystko, wszystko na damę" -

1.na damę można położyć dowolną kartę;

2.damę położyć można na każdą kartę, poza aktywnymi królami kier,pik, żądaniem przez waleta, 2, 3 i 4.

 

Kiedy gracz 2 jest zatrzymany czwórką a gracz 1 stawia, kartę 2, 3 lub króla, obowiązek pobrania karnych kart przechodzi na gracza 3.

Jeśli graczy jest tylko dwóch to:
a) karty wojenne nie obowiązują
b) sam bierze karty

Stronicowanie:
Przeczytaj inne arty
Uno
Lubię
10.0 / 10  (1 ocen)
Komentarze (2)
Skomentuj
2013-02-23 21:04
henio pisze:
uwielbiałem w to grać :D
Zgłoś Odpowiedz
2013-01-23 22:11
szimi26 pisze:
Pamiętam, pamiętam...grało się kiedyś
Zgłoś Odpowiedz

Nie masz jeszcze konta?

Załóż je szybko, za darmo


REKLAMA